Denis Alibec a fost căpitan în Hermannstadt – Astra 0-2. “Încercăm să-l aducem la o formă fizică bună!”

20.10.2018 | 18:15
Denis Alibec a fost capitan in Hermannstadt  Astra 02 Incercam sal aducem la o forma fizica buna

Gigi Mulţescu a decis ca Denis Alibec să fie căpitanul echipei Astra Giurgiu în deplasarea cu Hermannstadt, scor 2-0, în etapa a 12-a din Liga 1 Betano, sezonul 2018 – 2019. Antrenorul formaţiei finanţate de Ioan Niculae a explicat de ce a decis să îi dea banderola fostului atacant de la FCSB.

Gigi Mulţescu s-a declarat mulţumit de evoluţia jucătorilor săi în meciul Hermannstadt – Astra Giurgiu, scor 0-2, deşi recunoaşte că giurgiuvenii au intrat cu frică în a doua repriză. Mai mult, acesta nici nu vrea să se gândească la posibilitatea ca echipa sa să nu prindă un loc de play-off la finalul sezonului regulat.

Denis Alibec a fost pus căpitan de Gigi Mulţescu în Hermannstadt – Astra 0-2

“A fost un meci foarte important. Aveam nevoie să câştigăm ca să rămânem în prima parte a clasamentului. A fost un meci greu, cu o echipă care are un antrenor nou. A trebuit să suportăm o presiune fizică şi să răspundem cu atacuri construite cu pase mici şi cu contraatacuri. În prima repriză am avut foarte multe ocazii mari, iar în repriza a doua am intrat cu teamă pentru că am ratat în halul ăla.

Denis Alibec acumulează de la meci la meci. A avut ghinion să se accidenteze după trei meciuri, iar acum încercăm să îl aducem la o formă fizică foarte bună. Ar suna fals dacă aş spune că nu sunt mulţumit, dar cred că se putea mai bine. Puteam să mai avem 1-2 puncte în plus. E important ce putem să acumulăm de acum înainte. Acum ne încălzim pentru play-off. O să avem două meciuri grele cu Steaua şi Craiova. Nici nu ne gândim la posibilitatea de a pierde play-off-ul! Nu se poate! Trebuie să jucăm la fel ca în meciul de astăzi. Am avut 7 sau 8 jucători accidentaţi, iar Balaure şi Filip vor lipsi până în iarnă. Şi Iliev este accidentat. Ne-am confruntat cu multe probleme, dar sper să recuperăm din jucători şi să jucăm din ce în ce mai bine”, a spus Gigi Mulţescu la finalul meciului Hermannstadt – Astra Giurgiu 0-2.

Jucătorii înaintea meciului Hermannstadt – Astra Giurgiu 0-2