Denis Alibec, primul gol pentru Kayserispor! Reușită de excepție în Cupa Turciei. Video

Traian Terzian
în Fotbal international
04/11/2020, 18:47
Lung Jr. și Alibec, schimbați la pauză cu Galatasaray. Sursă foto: Twitter Kayserispor

Atacantul Denis Alibec a marcat primul său gol pentru Kayserispor de la transferul de la Astra Giurgiu, reușind să puncteze într-un meci din Cupa Turciei.

Internaționalul român se află la prima partidă ca titular la noua sa formație, după ce în anterioarele două întâlniri din campionat a intrat pe teren din postura de rezervă.

Alibec este convocat de Mirel Rădoi la naționala României pentru meciul amical cu Belarus și partidele cu Norvegia și Irlanda de Nord din Liga Națiunilor.

Denis Alibec a marcat un gol pentru Kayserispor în Cupa Turciei

La primul meci în care este folosit ca titular la Kayserispor, Denis Alibec a marcat un gol de generic TV în turul trei al Cupei Turciei.

În minutul 54 al partidei de pe teren propriu cu Yomraspor, din liga a patra, atacantul român a transformat impecabil o lovitură liberă de la 25 de metri lateral dreapta.

Reușita lui Alibec care a dus scorul la 5-0 l-a entuziasmat la maximum pe antrenorul Bektas Bayram, care a aplaudat la scenă deschisă execuția românului, care apoi a fost înlocuit în minutul 62.

Pentru acest joc, ceialalți doi români de la Kayserispor, Silviu Lung și Cristian Săpunaru, au fost menajați și nu au făcut parte din lot.

Denis Alibec a mai fost dorit în Turcia și de Marius Șumudică, fostul său tehnician de la Astra Giurgiu, dar mutarea nu s-a realizat din cauza neînțelegerilor financiare. Șumudică a dezvăluit că diferența dintre cerere și ofertă a fost de doar 200.000 de euro.

Transferul lui Denis Alibec la Kayserispor, anunțat în exclusivitate de FANATIK, s-a oficializat la începutul lunii octombrie. Turcii i-au plătit 900.000 de euro lui Ioan Niculae pentru Alibec, iar jucătorului un salariu anual de 700.000 de euro.