corespondență din italia
Alexandru Năstase    Cristi Coste    Iuliana Spirache    Razvan Nicolae
in Stiri sportive
28/06/2019, 10:05
Dennis Man, lacrimi după ratarea calificării în finală! ”Am plâns în vestiar”. Video GALERIE FOTO corespondență din italia
Dennis Man a evoluat titular în semifinala cu Germania. Sursa foto - facebook

Au curs lacrimi după ratarea calificării în finală! Unul dintre cei care au izbucnit în plâns la capătul întâlnirii cu Germania a fost Dennis Man. Jucătorul FCSB-ului și-ar fi dorit enorm să-și treacă în palmares o prezență în ultimul act al Campionatului European de tineret. Câteva neatenții în joc au făcut ca tricolorii mici să părăsească arena din Bologna învinși. S-a terminat 4-2 în cele din urmă pentru nemți, deși România a condus la pauză.

Dennis Man, lacrimi după ratarea calificării în finală!

“A fost caldura insuportabila, dar am inceput meciul bine si am intrat la cabina cu rezultat favorabil. Cred ca si oboseala si-a spus cuvantul. La vestiare am decis sa intram la fel si sa inscriem din nou. Am pierdut o singura repriza la EURO, ne doream sa ajungem in finala pentru suporteri, vrem sa le multumim. Cu siguranta au fost ochi atintiti spre noi.

Este un regret, dar si o bucurie in sufletele noastre pentru ca am reusit sa producem o bucurie destul de mare. Am plans in varstiar, este normal sa suferi, fotbalul este dur uneori, dar nu avem ce sa facem. Cred ca turneul e cea mai frumoasa amintire, e primul turneu pentru mine, este un sentiment unic sa imbraci tricoul nationalei cu atatia suporteri in spate”, a spus jucătorul lui FCSB.

Cum s-a desfășurat meciul

Două lovituri libere în finalul meciului i-au calificat pe germani în finală. Până în minutul 89 tabela de marcaj de pe Renato Dal Ara arăta scor egal, 2-2. De altfel, nemții au fost cei care au și marcat primii. Cu toate acestea, elevii lui Mirel Rădoi au stat bine în teren în primele 45 de minute. George Pușcaș a marcat prima oară din penalty, apoi cu o super lovitură de cap și se părea că România se îndreaptă spre un succes istoric.

Ianis Hagi a făcut un penalty în debutul reprizei secunde și de acolo tricolorii mici au căzut. În ciuda schimbărilor efectuate, România nu a mai părut la același nivel cu selecționata Germaniei care a reușit să se califice în finală.