Simona Halep-Jana Cepelova 6-2, 6-3. Game, set şi MECI la debut! Ce a spus la final şi pe cine înfruntă în turul doi

UPDATE, ora 20:45 / Simona Halep s-a calificat fără emoţii în turul doi, după ce a trecut de Jana Cepelova, scor 6-2, 6-3. În turul următor, românca va juca împotriva Tatjanei Maria, din...
30.05.2017 | 20:30
Simona HalepJana Cepelova 62 63 Game set si MECI la debut Ce a spus la final si pe cine infrunta in turul doi

UPDATE, ora 20:45 / Simona Halep s-a calificat fără emoţii în turul doi, după ce a trecut de Jana Cepelova, scor 6-2, 6-3. În turul următor, românca va juca împotriva Tatjanei Maria, din Germania, locul 102 WTA. Maria a trecut în runda inaugurală de Ying Duan, scor 6-4, 6-1. Partida este programată joi, ora urmează să fie anunţată.

“Mulţumesc foarte mult. Mă simt excelent aici la Roland Garros. Nu este uşor de jucat cu Jana, este o adversară dificilă. Dar m-am descurcat bine astăzi. Vă mulţumesc tuturor celor care mă susţineţi, am şi fani aici în Franţa, este extraordinar”, a declarat Simona Halep după meciul contra Cepelovei.

6-3, game set MECI Simona Halp, care merge in turul 2 la Roland Garros, dupa o ora si 8 minute de joc!

IMG_3415 IMG_3420

5-3! Da, Simona! Halep face ce trebuie şi îşi adjudecă serviciul într-un moment cheie. Românca e la un game de turul 2 la Roland Garros!

4-3 pentru noi! Simona are nevoie acum să-şi facă serviciul pentru a se desprinde decisiv

3-3 Simo ratează 3 şanse de a se desprinde şi permite Cepelovei să facă, la rându-i, un nou rebreak.

IMG_3412

3-2 Halep face rebreakul la momentul potrivit şi serveşte pentru desprinderea la 4-2!

2-2. Break al slovacei după un noroc uluitor la ultima minge. Şi setul 2 se joacă!

IMG_3399

2-1! Game Cepelova

2-0 Simona se desprinde

1-0 BREAK HALEP! După un game destul de echilibrat, simona face breakul cu ajutorul Cepelovei, care face o dublă greşeală la final de game

IMG_3398

Începe setul 2!

6-2. Halep îşi adjudecă primul set şi e în control! După un început puţin temător, românca şi-a dominat adversara şi face un pas mare spre turul 2, după numai jumătate de oră de joc!

IMG_3395 IMG_3396

5-2. Simona cîştigă fără drept de apel gameul 7, odată cu apariţia soarelui la Paris!

IMG_3394

4-2. Simona reuşeşte pentru prima dată să se desprindă în meci.

IMG_3386

3-2. Simona Halep îşi face serviciul şi revine în avantaj. Se mişcă bine pe teren, pare să fi trecut peste problemele la gleznă.

2-2. Simona Halep îşi face serviciul.

1-2. Cepelova îşi face serviciul. Simona, un pic nervoasă după cele două gameuri pierdute, a apăsat puţin pe gleznă pentru a o verifica.

1-1. Simona Halep îşi pierde serviciul deşi a avut avantaj 40-0.

1-0. Simona Halep face break după un game prelungit.

UPDATE, 30 mai, ora 19:16 / Partida Simona Halep-Jana Cepelova a fost mutată de pe Philippe Chatrier pe Suzane Lenglen, pentru a se putea juca astăzi. Este programată să înceapă în jurul 19:30. La partidă va asista şi Ion Ţiriac.

UPDATE, 30 mai, ora 17:35 / După terminarea antrenamentului, Simona Halep a fost asaltată de fani pentru autografe, reuşind, cu dificultate, să părăsească zona terenului 15.

18836504_10213666618728677_588368268_o 18817489_10213666618648675_1522081316_o

UPDATE, 30 mai, ora 17:02 / Simona Halep a început acum ultimul antrenament înaintea partidei cu Jana Cepelova, care ar urma să se joace peste aproximativ trei ore. Românca se pregăteşte pe terenul 15, timp de 30 de minute, şi speră că nu va avea probleme la gleznă.

VEZI FOTO EXCLUSIV DE LA ANTRENAMENT ÎN GALERIA FOTO

UPDATE, 30 mai, ora 15:52 / Simona Halep a dat un interviu pentru publicaţia oferită spectatorilor prezenţi la arenele de la Roland Garros, Le Quotidien. “Îmi va fi foarte greu în acest turneu, dar eu cred că sunt pregătită de start”, a spus Simona Halep pentru sursa citată.

18788775_10213664909045936_998277128_n

UPDATE, 30 mai, ora 10:00 / Simona Halep a decis în această dimineaţă să mai facă un antrenament înaintea meciului de debut de la Roland Garros, din această seară. Astfel, după ce luni stabilise să nu mai facă niciun warm-up pentru jocul contra Cepelovei, Simona, împreună cu stafful său, au hotărât să mai aibă o sesiune de antrenament înaintea partidei de pe Chatrier şi prin prisma faptului că sunt şanse mari ca meciul să nu se joace, în întregimea sa, în această seară, din cauza programului încărcat al zilei de pe arena principală de la Roland Garros.

Mai mult decât atât, norii au pus stăpânire pe cerul Parisului, fiind chiar posibil să plouă răzleţ, fapt ce ar putea opri desfăşurarea partidelor în curs şi, implicit, amâna meciul Simonei. Totuşi, ieri se anunţaseră ploi răzleţe la Roland Garros, dar, din fericire, picăturile de ploaie nu şi-au făcut apariţia decât târziu în seară.

FANATIK.RO este prezent la Roland Garros vă va ţine la curent, de la faţa locului, pe parcursul întregii zile, cu LIVE UPDATE-uri legate de meciul de debut al Simonei Halep la French Open.

UPDATE, ora 23:30 / Şansele ca meciul Simonei Halep de marţi să se joace foarte târziu sau chiar să se amâne pe miercuri sunt foarte mari după ce organizatorii au decis ca şi partida Verdasco-Zverev, întreruptă luni seară la scorul de 1-1 la seturi, să se reia marţi, tot pe Chatrier, înainte de meciul Simonei. Practic, românca va juca după un meci de fete şi 2 meciuri şi jumătate de băieţi, care se dispută în sistemul 3 din 5!

phh

UPDATE, ora 20:30 / Decizie surprinzătoare luată de Simona Halep cu o zi înainte de debutul la Roland Garros. Sportiva noastră a făcut luni, de la ora 12:00 un antrenament pe unul din terenurile din complexul Jean Bouin, tocmai pentru a se pregăti în condiţii extreme de umezeală, care face ravagii la Roland Garros.

Totuşi, organizatorii au decis ca meciul Simonei cu Cepelova să fie ultimul de pe Chatrier, arena principală de la Roland Garros, iar cum luni, spre exemplu, ultimul joc a început la ora 20:00, este posibil ca acelaşi lucru să se întâmple şi cu partida româncei de marţi. Cu atât mai mult cu cât marţi sunt programate 2 partide masculine, de 3 din 5 seturi, înainte de meciul Simonei.

Surprinzător este faptul că, deşi va juca pe seară, Simona Halep nu a solicitat, până la ora 20:00, organizatorilor să facă vreun antrenament în ziua de marţi. Astfel că Simo va intra direct în meci cu Cepelova la o distanţă de peste 30 de ore de la ultimul contact cu zgura pariziană.

UPDATE, ora 19:00 / Partida dintre Simona Halep şi Jana Cepelova este ultima care se dispută marţi, pe Arena Philippe Chatrier. Astfel, meciul ar urma să înceapă în jurul orei 18:00 a României.

UPDATE, ora 12:35 / Simona Halep a efectuat un antrenament luni, în jurul orei 12 a României, în afara complexului de la Roland Garros.

Acesta ar fi un semn că sunt şanse mari ca Simona să fie programată în startul zilei de marţi şi încearcă deja să se acomodeze la condiţiile de joc din această perioadă a zilei. La Paris, în jurul prânzului, umiditatea este extrem de ridicată.

18815885_10213653223753811_807856685_n

Prima zi de la Roland Garros a adus şi prima mare surpriză pe tabloul feminin. Angelique Kerber, primul loc în clasamentul WTA, a fost eliminată de rusoaica Ekaterina Makarova. Practic, acest rezultat deschide calea Simonei Halep spre primul loc WTA.

În condiţiile în care Serena Williams a luat o pauză de la competiţiile WTA, este clar că una dintre Angelique Kerber, Karolina Pliskova şi Simona Halep va fi liderul clasamentului la finalul Roland Garros. FANATIK.RO vă prezintă care sunt calculele pentru ca românca să urce pe podium. Pentru a urca minimum o poziţie, Simona Halep trebuie să ajungă în sferturile de finală.

* Primul punct de la care trebuie să pornim este că nici una dintre cele trei nu are de apărat puncte de anul trecut. Simona Halep, Karolina Pliskova şi Angelique Kerber au ieşit toate încă din primul tur la Paris în 2016.

SIMONA HALEP URCĂ PE LOCUL 1

* Dacă va câştiga la Paris, indiferent de ceea ce face Karolina Pliskova.

* Dacă va ajunge în finală, iar Karolina Pliskova este eliminată cel târziu în semifinale.

SIMONA HALEP URCĂ PE LOCUL 2:

* Dacă ajunge până în semifinale, iar Karolina Pliskova este eliminată cel târziu în sferturile de finală.

* Dacă ajunge până în sferturile de finală, iar Karolina Pliskova nu trece de turul doi.

SIMONA HALEP URCĂ PE LOCUL 3:

* Dacă ajunge până în sferturile de finală la Roland Garros, iar Karolina Pliskova prinde cel puţin optimi de finală.