Alexandru Iordache
in STIRI INTERNATIONALE
05/11/2017, 00:02
VIDEO. Pantilimon ia gol la ultima fază şi e făcut praf de spanioli: “Aşa se întâmplă când joci fără portar!” GALERIE FOTO

Deportivo la Coruna a fost înfrântă cu scorul de 1-0 de Atletico Madrid, într-un meci din etapa a 11-a din Primera Division. Costel Pantilimon a fost integralist, iar Florin Andone a intrat în minutul 75 al partidei la scorul de 0-0.  Portarul român a primit un gol incredibil în prelungirile partidei, dintr-o lovitură liberă. Thomas Partey, jucătorul lui Atletico Madrid a reuşit printr-o execuţie superbă să aducă echipei sale 3 puncte importante. VEZI IMAGINILE VIDEO MAI JOS

Presa din Spania a scris: “Deportivo a făcut cea mai bună primă repriză din acest an în meciul cu Atletico. Portarul român a oferit din nou motive de îndoială. Cruzime infinită, aşa se poate cataloga înfrangerea lui Deportivo. Nu pot da vina pe anumite circumstanţe nefavorabile sau pe noroc. Aşa se întâmplă când joci fără portar. A aruncat peste bord o excelentă reprezentaţie de fotbal defensiv când putea pur şi simplu să facă doi paşi şi să dea cu pumnul în minge. Atletico nu merita victoria”. Echipa celor doi români se află pe locul al 16-lea, cu 11 puncte în 11 partide disputate, în timp ce Atletico Madrid a urcat pe locul al treilea cu 23 de puncte. Real Madrid se află pe locul al 4-lea cu 20 de puncte dar şi cu un meci mai puţin disputat. Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Pantilimon a fost titular, Andone rezervă iar

Costel Pantilimon are parte de un început decent de sezon, evoluând în 5 partide pentru Deportivo la Coruna şi primind 8 goluri. Situaţia lui Florin Andone este una diferită însă, el fiind lăsat încă o dată pe banca de rezerve. Este cunoscut faptul că noul antrenor, Cristobal Parralo îl preferă în atac pe Lucas Perez. Motivul invocat de noul antrenor este unul simplu, Lucas Perez este mai bun ca Florin Andone.

Următorul meci al lui Deportivo la Coruna este programat pe 19 noiembrie, în deplasare la Malaga. Este o partidă importantă pentru cele 2 echipe, ambele fiind angrenate în lupta pentru evitarea retrogradării. Malaga se află pe ultimul loc, cu doar 4 puncte adunate în 10 partide disputate.