VIDEO. Andone, şansă ratată de a fi eroul lui Depor. Pantilimon, rezerva unui puşti de 18 ani pentru al doilea meci consecutiv

Deportivo La Coruna a ajuns la a cincea înfrângere în acest sezon din La Liga. Echipa la care joacă Costel Pantilimon şi Florin Andone a fost învisă, scor 1-2, pe teren propriu de Girona în...
24.10.2017 | 09:33
VIDEO Andone sansa ratata de a fi eroul lui Depor Pantilimon rezerva unui pusti de 18 ani pentru al doilea meci consecutiv

Deportivo La Coruna a ajuns la a cincea înfrângere în acest sezon din La Liga. Echipa la care joacă Costel Pantilimon şi Florin Andone a fost învisă, scor 1-2, pe teren propriu de Girona în etapa a 9-a din prima ligă a Spaniei. Formaţia din Galicia a coborât pe locul 16 în urma acestui eşec. Meciul de pe El Riazor a început fără niciunul dintre cei doi internaţionali români pe teren.

Costel Pantilimon a fost rezervă pe toată durata celor 90 de minute, în timp ce atacantul de 24 de ani a intrat în minutul 72, în  locul lui Emre Colak. Oaspeţii au dechis scorul, din penalty, în minutul 25, când Aday a transformat o lovitură de la 11 metri. La cinci minute după pauză, Lucas Perez a adus egalarea pe El Riazor, atacantul spaniol a transformat la rândul său un penalty. În minutul 71, Portu a readus-o pe Girona în avantaj, golul mijlocaşului spaniol fiind decisiv pentru obţinerea celor trei puncte. Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Florin Andone, ocazie mare de a egala

Chiar dacă a jucat doar 18 minute, Florin Andone i-ar fi putut salva pe galicieni, însă lovitura de cap a atacantului român nu a nimerit spaţiul porţii cu cinci minute înainte de finalul meciului. În afara acestei ocazii, internaţionalul de 24 de ani nu a mai avut vreo altă acţiune notabilă.

Costel Pantilimon este la al doilea meci consecutiv când priveşte de pa banca de rezerve prestaţia colegilor săi. În locul portarul de 30 de ani, Pepe Mel a mers pe mâna lui Francis Uzoho. Portarul de 18 ani l-a lăsat pe “Panti” pe bancă şi în etapa trecută, când nigerianul a devenit cel mai tânăr goalkeeper străin care a debutat în La Liga.