VIDEO. Real Madrid, cu un picior în sferturi. Ronaldo, gol de generic

UPDATE, ora 23:38 / Real Madrid s-a impus la Roma prin golurile marcate de Ronaldo şi Jese Rodriguez şi ia prima opţiune pentru sferturi. Aproape de calificare este şi Wolfsburg, care a...
18.02.2016 | 00:04
VIDEO Real Madrid cu un picior in sferturi Ronaldo gol de generic

UPDATE, ora 23:38 / Real Madrid s-a impus la Roma prin golurile marcate de Ronaldo şi Jese Rodriguez şi ia prima opţiune pentru sferturi. Aproape de calificare este şi Wolfsburg, care a cîştigat în Belgia, pe terenul lui Gent, scor 3-2.

AS ROMA – REAL MADRID 0-2 (Ronaldo 57, Jese 86)

VEZI GOLURILE

Capture

GENT – WOLFSBURG 2-3 (Kums 80, Coulibaly 89 / Draxler 44, 54, Kruse 60)

Capture

James Rodriguez a ieşit accidentat la antrenamentul oficial înaintea partidei cu AS Roma, în această seară, în Liga Campionilor. Columbianul a acuzat probleme musculare şi ar putea lipsi în această seară.

Bale lipseşte şi el din cauza problemelor musculare, astfel încît doar Jese Rodriguez ar mai fi valid lîngă Benzema şi Ronaldo, în cazul în care Zidane ar dori să joace 4-3-3.

Astă-seară, în Liga Campionilor, de la ora consacrată 21:45, în primul tur eliminatoriu al celei mai galonate competiţii continentale intercluburi, se întîlnesc două dintre cele mai în formă echipe ale momentului. Manşa tur, pe „Stadio Olimpico”, pune faţă în faţă pe AS Roma şi pe Real Madrid.

Atacuri strălucitoare

Atît Luciano Spaletti cît şi Zinedine Zidane, antrenorii celor două, se pot lăuda că au atacuri de 24 de karate. Roma a cîştigat ultimele patru meciuri în Serie A, cu un total de 10 goluri înscrise. Bosniacul Dzeko şi-a găsit cadenţa potrivită, golul său din week-end, din deplasarea de la Carpi, fiind decisiv.

De partea cealaltă,galacticii au nouă meciuri consecutive fără să cunoască înfrîngerea. În această perioadă, ei au obţinut şapte succese şi două egaluri, înscriind şi un record de 38 de goluri, ceea ce înseamnă o medie fantastică ,de peste patru per meci.

Cristiano Ronaldo, alături de Karim Benzema şi de James Rodriguez, sunt principalele mitraliere iberice.

La capitolul absenţe, galezul Gareth Bale este accidentat şi nu va putea fi utilizat de Zidane, o altă absenţă în tabăra Realului fiind cea a lui Pepe. La romani, alături de accidentarea pe termen lung a lui Strootmann, tot de la infirmerie va vedea meciul şi fundaşul Gyomber.

Istorie irelevantă

În istoria recentă a duelurilor dintre AS Roma şi Real Madrid, cele două şi-au împărţit victoriile. În 2004 Real s-a impus în ambele manşe, cu 4-2 şi 3-0. Roma s-a revanşat în 2008, cînd beneficia de un important contingent de jucători brazilieni, impunîndu-se cu un dublu 2-1. Muntenegreanul Vucinic a marcat atunci chiar pe Santiago Bernabeu, golul decisiv în ultimul minut.

Respectivele dueluri sunt însă mult prea îndepărtate, iar acum actorii sunt alţii, astfel că statistica istorică este irelevantă.

Formaţii probabile

Roma (4-2-3-1): Szczesny – Florenzi, Manolas, Rudiger, Digne – Vainquer, Nainggolan – Mohamed Salah, Perotti, ElSharavy – Dzeko.

Real Madrid (4-3-3): Navas – Danilo, Varane, Sergio Ramos, Daniel Carvajal – Modric, Kroos, Kovacic – Rodriguez, Benzema, Ronaldo.