România – Ucraina se joacă astăzi, de la ora 16:00, în primul meci de la EURO 2024 pentru ambele formații. Edward Iordănescu era hotărât să-l trimită titular pe Valentin Mihăilă (24 de ani), dar din cauza febrei pe care a avut-o aseară, selecționerul a fost obligat să schimbe echipa.
Astfel, în locul lui Valentin Mihăilă în primul „11” a fost trimis Florinel Coman, golgeterul din Superliga și fotbalist la FCSB. Tatăl lui Valentin Mihăilă a dat mai multe informații legate de starea de sănătate a fiului său.
„Trebuia să joace, dar ghinionul dracului… A făcut febră, s-a simțit rău aseară. Măcar să-și revină, să fie bine și să poată juca în meciurile viitoare. Să iasă bine astăzi, chiar dacă nu e Vali titular. Doamne ajută!”, a declarat tatăl lui Valentin Mihăilă, Marian, pentru FANATIK.
Echipa de start a României pentru meciul cu Ucraina: Niţă – Raţiu, Drăgușin, Burcă, Bancu – M. Marin – Man, N. Stanciu, R. Marin, Coman – Drăguş. Rezerve: Moldovan, Târnovanu, Mogoș. Racovițan, Rus, Nedelcearu, Sorescu, Cicâldău, Șut, Olaru, I. Hagi, Mihăilă, Pușcaș, Alibec, Bîrligea. Selecționer: Edward Iordănescu
Echipa de start a Ucrainei: Lunin – Konoplya, Zabarniy, Matvycenko, Zinchenko – Stepanenko, Brazhko- Tsygankov, Sudakov, Mudryk – Dovbyk
Rezerve: Buschchan, Trubin, Svatok, Tymchyk, Bondar, Talovierov, Zubkov, Shaparenko, Malinovskyi, Sydorchuk, Yaremchuk, Vanat, Yarmolenko. Selecționer: Serghei Rebrov
Absent: Mykolenko (accidentat)
Federația Ucraineană de Fotbal a comis o gafă incredibilă! Înaintea meciului a postat pe rețelele de socializare echipamentul cu care elevii lui Rebrov vor juca împotriva României, însă în dreptul drapelelor există o greșeală imensă.
În locul steagului României, ucrainenii au pus drapelul Belgiei, cealaltă adversară din grupa E de la EURO 2024. Belgia însă va juca în această seară, de la ora 19:00, cu reprezentativa Slovaciei.
În jur de 30.000 de români vor fi prezenți în tribunele stadionului Allianz Arena pentru a încuraja naționala lui Edward Iordănescu. România și Ucraina s-au mai întâlnit de șase ori, dar numai în amicale. Acesta este primul meci oficial între cele două reprezentative. Bilanțul general este egal, ambele echipe au câte trei victorii.
Printre zecile de mii de români aflați pe stadion se va număra și premierul Marcel Ciolacu. Șeful Executivului a fost în Bavaria în contextul marcării a 25 de ani de relații bilaterale româno-bavareze.
Articol realizat cu sprijinul VODAFONE, partener de conectivitate al FANATIK la EURO 2024.