Ionut Neamţu    Claudiu Surmei
în Fotbal international
15/09/2018, 14:48
Dezastru pentru Dan Petrescu în China! Doar o minune îl mai scapă de retrogradare. Video GALERIE FOTO

Dan Petrescu a suferit o nouă înfrângere în China și doar o minune îl mai poate scăpa de retrogradare. Changchun Yatai – Guizhou Zhicheng s-a terminat 3-0, la capătul unei partide în care trupa lui Petrescu a avut un om eliminat. Guizhou e pe ultimul loc în Superliga Chineză, la 7 puncte distanță de primul loc care asigură rămânerea pe prima scenă a fotbalului din China.

Alfată pe ultimul loc în campionat, echipa antrenată de Dan Petrescu avea nevoie disperată de o victorie pentru a putea spera într-o revenire totală până la finalul sezonului. Cu doar 2 victorii de la numirea pe banca tehnică a celor de la Guizhou Zhicheng, antrenorul român spera să nu piardă puncte pe terenul ocupantei locului 12, Changchun Yatai.

Fostul tehnician al celor de la CFR Cluj a trimis în teren următorul 11: Boyang Su – X. Tang, L. Lin, Han Pengfei, Zhao Hejing – I. Ilhamjan, Zheng Kaimu, M. Suarez, Ji Chen – Steve, N. Jelavic. Rezerve: F. Baise, L. Jiang, H. Liu, A. Memet-Ali, Min Junlin, L. Yingjian, Zhang Sipeng.

Dezastru pentru Dan Petrescu în China

Yatai a deschis scorul din penalty prin Ighalo în minutul 36, după ce acesta a fost faultat dur în careu de Han Pengfei, care a fost sancționat cu galben. Putea fi 2-0 cu doar un minut înainte de pauză, însă golul gazdelor a fost anulat cu ajutorul VAR. Ighalo reușise să marcheze un gol superb de la 40 de metri, însă arbitrul a acordat henț după ce a vizionat înregistrările video.

S-a făcut 2-0 imediat după pauză, când Nemanja Pejcinovic a șutat de la marginea careului de 16 metri iar mingea s-a oprit în vinclul porții echipei antrenate de Dan Petrescu. Lucrurile au mers din rău în mai rău pentru Guizhou Zhicheng, după ce Han Pengfei a primit cel de-al doilea cartonaș galben în minutul 53. Yatai a marcat din nou din lovitură liberă, însă arbitrii au decis că a fost offside și au anulat golul. Mierzejewski a făcut 3-0 în minutul 83 și situația devine tot mai complicată pentru Petrescu în China.

Doar o minune îl mai scapă pe Dan Petrescu de retrogradare

Dan Petrescu e tot mai aproape de retrogradare după înfrângerea de pe terenul celor de la Changchun Yatai. Guizhou Zhicheng ocupă ultima poziție în clasamentul Superligii Chineze, cu doar 12 puncte după 22 de meciuri jucate. 7 puncte o despart pe Guizhou de primul loc care asigură salvarea de la retrogradare, însă Henan Jianye (locul 14, cu 19 puncte) are un meci mai puțin disputat.