Dezastru la gimnastică! România, fără medalie la Europene după 48 de ani!

Alin Miu
in Sporturi
14/04/2019, 22:28
România, fără medalie la Europene după 50 de ani

În aceasă perioadă, în Polonia, la Szczecin, s-au desfășurat Campionatele Europene de gimnastică, iar delegația României s-a întors acasă fără nicio medalie.

România, fără medalie la Europene după 48 de ani!

Ultima oară când România nu a reușit să câștige vreo medalie la Campionatele Europene se întâmplase la ediția din 1971, găzduită de Uniunea Sovietică. Au trecut 48 de ani de atunci, perioadă în care gimnastele noastre au scris istorie în acest sport.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Denisa Golgotă era singura noastră speranță la obținerea unei medalii. Sportiva reușise să urce pe podium de două ori la Europenele de anul trecut, care au avut loc la Glasgow, Scoția. Golgotă obținea atunci argint la sol și bronz la sărituri. Chiar dacă a fost prezentă la patru dintre cele cinci finale, sportiva în vârstă de numai 17 ani nu a reușit să urce pe podium în acest an. A terminat pe locul 17 la individual compus, la sărituri s-a clasat pe locul 6, la bârnă a ocupat locul 5, iar la sol s-a clasat pe locul 4, fiind la un pas de a lua medalia de bronz.

Denisa Golgota a fost aproape de a obtine o medalie de bronz la sol, proba la care s-a clasat pe locul 4

România se află într-un declin incredibil la sportul pe care l-am dominat zeci de ani. În 2011, delegația noastră termina fără medalii și Campionatele Mondiale, acolo unde 30 de ani la rând am reușit să luăm cel puțin o medalie. Mai mult, la Jocurile Olimpice din 2016, România nici măcar nu s-a calificat în concursul pe echipe, contraperformanță ce data ultima dată din 1968! Am fost reprezentați acolo doar de Cătălina Ponor, care nu a reușit însă să obțină vreo medalie. Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!