Sport

Dialog de cinci stele al lui Dragomir cu șefii pe vremea lui Ceaușescu. „Auzi, tu ești hoțul ăla de la Scornicești?”

Mitică Dragomir a dezvăluit un dialog inedit pe care l-a purtat cu șefii pe vremea lui Nicolae Ceaușescu. Fostul șef LPF a povestit și cum a fost dat afară de la Râmnicu-Vâlcea.
23.02.2025 | 18:01
Dialog de cinci stele al lui Dragomir cu sefii pe vremea lui Ceausescu Auzi tu esti hotul ala de la Scornicesti
Mitică Dragomir, dialog de cinci stele cu șefii pe vremea lui Ceaușescu: „M-a dat afară în secunda unu”. sursă foto: Sport Pictures
ADVERTISEMENT

La fel ca și în edițiile trecute ale show-ului „Profețiile lui DON Mitică”, Dumitru Dragomir a „scos” din tolbă amintiri inedite de pe vremea când era conducător de club. Fostul șef LPF a dezvăluit cum a fost primit la un club de tradiție din România.

Mitică Dragomir, dialog de cinci stele cu șefii pe vremea lui Ceaușescu: „M-a dat afară în secunda unu”

Mitică Dragomir a fost unul dintre cei mai străluciți conducători din fotbalul românesc pe vremea lui Nicolae Ceaușescu. „Oracolul de la Bălcești” a câștigat Cupa României cu Chimia Râmnicu-Vâlcea, un club din Divizia B la acea vreme.

ADVERTISEMENT

Fostul șef LPF a dezvăluit la „Profețiile lui DON Mitică” cum a fost dat afară de la formația din județul în care s-a născut. Show-ul poate fi urmărit doar pe site-ul FANATIK.RO, de la ora 13:30, în fiecare zi de luni.

„Am luat Cupa României din Divizia B și în anul următor am promovat în Divizia A. La o ședință m-am dat mare ca prostul, se schimbaseră primii secretari. I-am zis unuia că este prost informat, doar că am făcut pauza mai mare dintre prost și informat și m-a dat afară.

ADVERTISEMENT

I-am zis: «Tovarăș prim secretar sunteți prost… informat». M-a dat afară în secunda unu! Nici nu a fost ideea, a fost unui adjunct al primului secretar. Era prieten cu mine, dar era dușman cu ăsta. Am învățat lecția asta atunci.

Echipa de la Scornicești era a surorii lui Ceaușescu, doamna Elena Ceaușescu. Era sora lui bună, era șefa Scorniceștiului. Ea și nea Lică erau șefii la Scornicești, mai era și fratele lui nea Lică. Puteam să mă dau rotund?”, a declarat Mitică Dragomir.

ADVERTISEMENT

Cum l-a cucerit pe șeful de la Brașov: „Da, sunt hoțul care nu a fost prins”

„Când plecam din Scornicești mă dădeam rotund cu poliție, cine mai ajungea la nașul meu. Când m-am dus la Brașov am dat de o fiară, de Radu, prim secretarul care s-a împușcat. M-a chemat și m-a întrebat: «Auzi, tu ești hoțul ăla de la Scornicești?».

ADVERTISEMENT

I-am zis că da, sunt hoțul care nu a fost prins. I-a plăcut, am colaborat bine, a fost unul dintre prietenii mei. S-a împușcat săracul, nu i-a plăcut regimul capitalist. M-am dus la Victoria după, puteam să mă dau rotund cu Nuță și Postelnicu. Mă trimiteau pe graniță cu rușii imediat.

Eram așa de plăcut, toți șefii m-au plăcut. Cel mai mare talent e să ai rezultate bune, dacă nu ai rezultate te spulberă după un an, te aruncă ca pe o măsea stricată. Contează să te faci plăcut, nu să te placă șefii, pentru că toți sunt ciufuți.

Lui Radu de la Brașov nu puteam să îi fac cadou o cafea, altfel te aresta. Am simțit că el și doamna nu aveau ce să facă noaptea și aveam peste 300 de casete cu filme, le duceam filme și cu asta i-am câștigat. Aveam grijă să le schimb casetele.

Am avut și rezultate pentru că dacă nu promovam în Divizia A și nu aveam rezultate mă aruncau. Și dușmanii mei mă apreciază și vor să stea în preajma mea”, a mai spus „Oracolul”.

Mitică Dragomir, amintiri pe vremea lui Ceaușescu