Diego Fabbrini, într-un top alături de Neymar și Mane. Cum a ajuns italianul lui Dinamo printre vedetele mondiale

19.10.2020 | 17:56
Diego Fabbrini (30 de ani) a intrat într-un top select de fotbaliști, precum Neymar sau Sadio Mane. Sursa foto: sportpictures.eu

Diego Fabbrini (30 de ani) a intrat într-un top select de fotbaliști, precum Neymar sau Sadio Mane. Performanța mijlocașului lui Dinamo este una „dureroasă”. Acesta se numără printre cei mai faultați fotbaliști din Europa.

Conform CIES Football Observatory, Fabbrini se află pe locul 2 în topul celor mai faultați jucători din cele 33 de campionate ale bătrânului continent. Fotbalistul italian a fost faultat de nu mai puțin de 23 de ori în cele 312 minute pe care le-a jucat.

Pe primul loc în această ierarhie se află englezul Jerel Sellars (24 de ani). Vârful lui Ostersund, din Suedia, a fost faultat de 22 de ori în 290 de minute. În acest top se regăsește și un alt fotbalist din Liga 1. Este vorba despre Alexandru Mățan (21 de ani). Internaționalul de tineret al Viitorului este pe poziția a 19-a, după ce a suferit 27 de faulturi în 537 de minute.

Diego Fabbrini, la concurență cu Neymar și Mane. Mijlocașul dinamovist, în topul celor mai faultați fotbaliști

Raportat la doar primele cinci campionate din Europa (Premier League, LaLiga, Serie A, Ligue 1 și Bundesliga), în capul listei celor mai faultați fotbaliști apare numele lui Neymar. Adversarii au comis 14 abateri asupra superstarului brazilian în 289 de minute.

Atacantul lui PSG este urmat pe locul doi de către Angelo Fulgini, de la Angers, care a fost faultat de 27 de ori în 555 de minute, și de Yangel Herrera, de la Granada, care a suferit 15 faulturi în 321 de minute.

Din acest clasament nu lipsete nici starul lui Liverpool, Sadio Mane. Senegalezul se situează pe poziția a 10-a, el fiind faultat de zece ori în cele 272 de minute pe care le-a jucat pentru „cormoranii” lui Jurgen Klopp.

Fabbrini e faultat, dar Dinamo are arbitraje controversate. Contra a răbufnit la finalul meciului cu U Craiova

Diego Fabbrini a fost pe teren și la ultimul meci jucat de Dinamo. Intrat pe teren în minutul 41 al derby-ului cu U Craiova, în locul lui Mihaiu, italianul nu a putut împiedica înfrângerea suferită în fața oltenilor.

Echipa lui Cristiano Bergodi s-a impus cu scorul de 1-0, grație golului marcat de Alexandru Cicâldău în minutul 28. Internaționalul român a stabilit rezultatul final dintr-un penalty contestat de antrenorul gazdelor, Cosmin Contra.

„Sunt șapte etape cu tot atâtea greșeli de arbitraj împotriva lui Dinamo. Nu știu de ce Comisia de Aribtrii nu analizează situațiile. Constantin a forțat acest penalty. Am avut trei meciuri la rând în care nu ni s-au dat penalty. La meciul cu FCSB, penalty ușor acordat, la fel și azi.

Se întâmplă zeci de faze de genul acesta în careu, poate am avut și noi, dar pentru noi nu se dă nimic, în schimb adversarilor noștri li se dă mereu. Maniera de arbitraj împotriva lui Dinamo mă face să fiu foarte îngrijorat și sper să fie doar greșeli omenești, dar tind să cred că deja… La fiecare meci al lui Dinamo… Nu știu ce să mai cred.

Puljic mi-a zis că Marius Constantin s-a băgat în fața lui. Ei se țin reciproc, lucrurile astea se întâmplă la fiecare fază de genul ăsta în careu. Când simte mâna pe el, Constantin se pune în genunchi și țipă. Domnul Horațiu Feșnic, auzind țipătul și avertizându-l pe Puljic înainte, a fluierat penalty-ul

Probabil Dinamo nu e dorită în play-off, deși s-a început un proiect nou. Trebuie să fim puternici și mai atenți. Trebuie să încercăm să jucăm și împotriva deciziilor de arbitraj. Sunt trei etape consecutive cu penalty dictat împotriva lui Dinamo”, a declarat Cosmin Contra la finalul meciului Dinamo – U Craiova, scor 0-1.

Dinamoviștii au acuzat arbitrajul și înaintea meciului cu Universitatea Craiova. „Câinii roșii” au pus la îndoială decizia lui Radu Petrescu de a acorda penalty pentru roș-albaștri în derby-ul FCSB – Dinamo.

Centralul bucureștean a fluierat atunci fault la contactul dintre Isma Lopez și Dennis Man, eliminându-l pe fundașul spaniol. Imediat, Florin Tănase a tranfsormat de la punctul cu var și a adus victoria echipei lui Toni Petrea, scor 3-2.