Dinamo, RUŞINE ISTORICĂ! “Câinii” au bătut un RECORD NEGATIV vechi de 42 de ani + de câte minute nu au mai marcat

28.07.2019 | 10:07
Dinamo RUSINE ISTORICA Cainii au batut un RECORD NEGATIV vechi de 42 de ani  de cate minute nu au mai marcat
Dinamo bifează ruşine după ruşine în noul sezon (sursă foto: sportpictures.eu)

Dinamo bifează ruşine după ruşine în noul sezon din Liga 1. După trei etape, “câinii” ocupă ultimul loc în clasament cu 0 puncte şi 0 goluri marcate. Este pentru prima oară în istoria clubului când echipa nu reuşeşte să înscrie în startul unei stagiuni, iar fiecare meci aduce noi recorduri negative.

Dinamo bifează ruşine după ruşine în noul sezon. Cel mai slab start din istoria de 71 de ani

Dinamo nu se regăseşte deloc în noul sezon, unul în care bifează ruşine după ruşine. În etapa a 3-a din Liga 1, “câinii” au fost învinşi de CFR Cluj, scor 0-1, şi echipa din Şoseaua Ştefan cel Mare continuă să ocupe ultimul loc în clasament. Cu această ocazie, jucătorii antrenaţi de Eugen Neagoe au bifat încă un record negativ în istoria de 71 de ani a clubului. Este pentru prima oară când Dinamo este “lanterna roşie” după trei meciuri.

În sezonul 1977-1978, după trei etape, Dinamo avea un punct şi ocupa locul 17 din 18, fiind la egalitate de puncte cu CSM Reşiţa. Diferenţa era făcută de golaverajul mai bun al “câinilor”. La finalul stagiunii din urmă cu 41 de ani, dinamoviştii ocupau locul 5 şi ratau calificarea în cupele europene. Cu toate acestea, Dudu Georgescu reuşea să câştige titlul de cel mai bun marcator al sezonului, cu 24 de goluri înscrise. Ion Nunweiller, antrenorul lui Dinamo în 1977-1978, îi avea la dispoziţie, printre alţii, pe Cornel Dinu, Alexandru Sătmăreanu, Ion Marin, Ionel Augustin sau Cornel Ţălnar. Chiar dacă au avut un sezon dezamăgitor, “câinii” au obţinut o victorie importantă în turul 1 preliminar al Cupei Campionilor Europeni, 2-1 cu Atletico Madrid. În retur, spaniolii s-au impus, scor 2-0, şi s-au calificat în următoarea fază.

Dinamo bifează ruşine după ruşine în noul sezon. Deian Sorescu, chemat de suporteri (sursă foto: sportpictures.eu)

Rezultatele obţinut de Dinamo în sezonul 1977-1978

• Dinamo – SC Bacău 0-0
  • Poli Iaşi – Dinamo 1-2
  • Dinamo – Sportul Studenţesc 0-1

555 de minute fără gol pentru Dinamo

În actualul sezon din Liga 1, Dinamo a bifat trei meciuri fără gol marcat, iar atacanţii “câinilor” continuă seria negativă începută pe finalul stagiunii trecute. În primăvară, în ultimele trei meciuri din play-out, dinamoviştii au înregistrat două remize şi o înfrângere, însă ofensiva echipei nu a funcţionat deloc.

Reda Jaadi, jucător care şi-a reziliat recent contractul cu formaţia din Şoseaua Ştefan cel Mare, este fotbalistul care a marcat ultimul gol al “câinilor”. S-a întâmplat în minutul 75 al meciului Concordia Chiajna – Dinamo 0-2, partidă jucată pe 18 mai 2019. De atunci au trecut 555 de minute fără gol pentru dinamovişti, singura echipă din actualul sezon care nu a marcat încă.