Sorin Dumitrescu    Traian Terzian
în Handbal
20/11/2019, 20:35
Dinamo, victorie la pas cu Chekhovskye Medvedi! Dulăii și-au asigurat locul 1 în grupa din Liga Campionilor. În weekend își află adversara din barajul pentru optimi GALERIE FOTO

Dinamo București a învins Chekhovskye Medvedi, scor 34-23, în penultima etapă a Grupei D a Ligii Campionilor la handbal masculin, acest fiind ultimul meci pe teren propriu. Cu această victorie, dulăii și-au asigurat locul 1 în grupă și sunt foarte aproape de a evita o întâlnire cu vicecampioana Spaniei, Bidasoa Irun, în barajul pentru optimile de finală. Dinamoviștii își pot afla adversara încă din acest weekend când în Grupa C se vor juca partidele Bidasoa – Sporting și IK Savehof – Tatran Presov.

UPDATE, 20 noiembrie, ora 20:28 / Final de meci. Dinamo se impune cu 34-23.

UPDATE, 20 noiembbrie, ora 20:14 / Cu 10 minute înainte de finbalul partidei, Dinamo cinduce cu 26-20.

UPDATE, 20 noiembrie, ora 20:02 / Dinamo face show la ultimul meci acasă din grupe și în minutul 40 s-a desprins la 22-14.

UPDATE, 20 noiembrie, ora 19:37 / Dinamo a avut o revenire de senzație în finalul primei reprize și a intrat la pauză cu un avantaj de două goluri, scor 15-13.

UPDATE, 20 noiembrie, ora 19:23 / Rușii conduc surprinzător după 20 de minute cu 11-8.

UPDATE, 20 noiembrie, ora 19:11 / Dinamo a început modest meciul și este condusă după 10 minute cu 5-3.

Dinamo – Chekhovskiye Medvedi Live Stream Online Digi Sport

Partida Dinamo – Chekhovskye Medvedi se joacă miercuri, 20 noiembrie, de la ora 19:00, în sala Dinamo, din nou cu casa închisă, suporterii alb-roșii umplând până la refuz micuța sală la fiecare meci al favoriților și nu au avut ce regreta. Jocul este televizat și de Digi Sport 2, și de Telekom Sport și de postul Look TV, dar puteți intra și pe site-ul FANATIK.RO, pentru a-l urmări în format LIVE VIDEO.

Dinamo a avut un parcurs impresionant în această campanie de Liga Campionilor, e drept în care nu a avut adversare din rândul marilor puteri Franța, Germania, Ungaria, Slovenia sau Spania, ci din plutonul 2, dar totuși țări cu rezonanță la marile competiții ale handbalului masculin atât la nivel de club, cât și al echipelor naționale: Polonia, Danemarca, Suedia.

Dinamo – Chekhovsiye Medvedi. Bucureștenii sunt deja calificați și neînvinși în grupă

E ultimul meci acasă, unde Dinamo a avut numai victorii

Elevii lui Constantin Ștefan au reușit victorii pe linie în fața fanilor, cel mai greu meci fiind ultimul, cu elvețienii de la Kadetten Schaffhausen. În deplasare Dinamo a făcut egal în Polonia, în Elveția și în Suedia, cu Wisla Plock, Kadetten și Kristianstad și s-a impus la nu mai puțin de zece goluri în Rusia, în fața adversarului de acum.

Scăpați de orice presiune a rezultatului este de așteptat ca Dinamo să caute să facă spectacol, mai ales că e ultima apariție în fața suporterilor. Rușii nu au nici o treabă cu locurile de calificare, ei aflându-se în a doua parte a clasamentului, dar cu siguranță că se simt răniți în orgoliu după umilința suferită acasă și vor căuta să ofere o replică mult mai decentă decât au făcut-o în partida tur. Evident, bucureștenii sunt mari favoriți, fapt reflectat și de cotele de la casele de pariuri: 1,23, față de 5,60 pentru oaspeți.