Dinamo – FCSB 0-1, derby-ul recordurilor! Ce bornă a egalat Tănase şi cum a intrat Nepomuceno în istorie

04 02. 2021

Dinamo – FCSB 0-1 s-a jucat în etapa a 21-a din Liga 1 şi a stabilit sau egalat câteva recorduri. FANATIK îţi prezintă ce borne au picat cu ocazia meciului din Şoseaua Ştefan cel Mare, dar şi cum a intrat Florin Tănase în istoria “roş-albaştrilor”.

Geani Creţu, primul record al serii în Dinamo – FCSB 0-1

Doar de un minut şi 30 de secunde a fost nevoie ca meciul episodul 180 din “Derby de România” să intre în istorie. După 90 de secunde din meci, Jerry Gane a decis să facă prima mutare, ceea ce a devenit cea mai rapidă schimbare dintr-un Dinamo – FCSB.

Vlad Achim i-a luat locul lui Geani Creţu, mijlocaşul central de 21 de ani fiind victima regulii U21. Imediat după ce a fost scos de pe teren, tânărul fotbalist s-a îndreptat spre vestiare, în timp ce înjura.

Florin Tănase, egalul lui Rusescu şi al lui Dănciulescu

În minutul 8, Florin Tănase a deschis scorul în Dinamo – FCSB şi a egalat un record vechi de nouă ani al “roş-albaştrilor”. Atacantul de 26 de ani a ajuns la cel de-al treilea derby consecutiv, în Liga 1, în care marchează. Golgeterul sezonului a înscris un gol în meciul jucat în returul sezonului trecut şi o dublă în partida din tur.

Raul Rusescu reuşise, la rândul lui, să marcheze în trei derby-uri consecutive din campionat, în perioada 2011-2012. Aceeaşi performanţă a bifat-o Ionel Dănciulescu, atunci când juca la Steaua, în perioada 1997-1998.

Florin Tănase e golgeter în “Derby de România”

Cu patru goluri marcate în “Derby de România”, Florin Tănase este golgeterul meciurilor Dinamo – FCSB, dacă luăm în calcul doar jucătorii care se află în acest moment în cele două loturi.

Adam Nemec şi Florinel Coman au câte trei goluri în derby-urile Dinamo – FCSB şi mai au şansă să-l egaleze pe Florin Tănase la meciul din Cupa României, care se va juca pe 10 februarie.

Cei mai tineri portari într-un derby Dinamo – FCSB

Jerry Gane şi Toni Petrea au mers pe mâna unor portari tineri, eligibili pentru regula U21. Dacă Andrei Vlad şi-a asigurat locul de titular în poarta celor de la FCSB, Mihai Eşanu a intrat între buturile “câinilor” după ce Tomas Mejias şi Rene Hinojo au plecat de la Dinamo.

• 25 iulie 1998 este data naşterii lui Mihai Eşanu
  • 15 aprilie 1999 este data naşterii lui Andrei Vlad

Primul jucător din Curacao care joacă într-un derby Dinamo – FCSB

Gevaro Nepomuceno a început meciul pe banca de rezerve, însă Jerry Gane l-a introdus pe teren în minutul 73, în locul lui Diego Fabbrini. Transferat în această iarnă, fotbalistul de 28 de ani a devenit primul jucător din Curacao care joacă într-un Dinamo – FCSB.

Ante Vukusic, record la debutul pentru FCSB

Intrat la patru minute după Gevaro Nepomuceno, Ante Vukusic a stabilit, la rândul lui, un record pentru FCSB. Croatul a devenit primul atacant străin al “roş-albaştrilor” care debutează într-un derby cu Dinamo. Fotbalistul de 29 de ani, cu o poveste de viaţă demnă de un film la Hollywood, putea să înscrie pe finalul derby-ului.

• (P) Cota BETANO pentru FCSB – Academica: 1,47 este cota pentru „sub 3,5 goluri marcate”. Vezi aici toate cotele!