Dinamo, înfrângere în primul amical al verii! Gavrilă, Lazăr şi Roşu au debutat la “câini”. Căpitani surpriză în echipa lui Mihăescu

Dinamo a jucat primul meci de pregătire al noului sezon la Chiajna, împotriva Concordiei. "Câinii" au pierdut confruntarea cu 0-1, unicul gol al meciului fiind marcat de Azdren Lullaku.
02.07.2022 | 12:01
Dinamo infrangere in primul amical al verii Gavrila Lazar si Rosu au debutat la caini Capitani surpriza in echipa lui Mihaescu
Imagine din meciul Concordia - Dinamo 1-0. Sursa foto: dinamo1948.club

Dinamo a pierdut primul meci amical al verii, împotriva Concordiei Chiajna. “Câinii” au pierdut cu 0-1, unicul gol al meciului fiind marcat în prima repriză de Azdren Lullaku în minutul 32.

Iulian Mihăescu este antrenorul interimar al lui Dinamo până la clarificarea situaţiei. Tehnicianul l-a trimis în teren din primul minut şi pe Bogdan Gavrilă, primul transfer al verii, la fel cum s-a întâmplat şi cu Neluţ Roşu, jucător aflat în probe.

Vali Lazăr a început pe banca de rezerve meciul, dar a intrat pe parcurs. Căpitanul lui Dinamo este Antonio Borduşanu, jucător în vârstă de 17 ani. În afara lotului au fost lăsaţi Steliano Filip şi Ricardo Grigore, jucători care vor să plece de la echipă în această vară.

Lullaku a profitat de haosul din apărarea dinamovistă

Echipa de start a lui Dinamo: Eșanu – Buleică, Ehmann, Dudea, Amzăr – N. Roșu, Cl. Stan – Bordușanu (cpt), Gavrilă, An. Florescu – C. Măgureanu

Rezerve: Ștefan Fara, Gabriel Moura, Deniz Giafer, Răzvan Patriche, Demci Alin, Tone David, Antoni Ivanov, Geani Crețu, Ahmed Bani, Valentin Lazăr, Dinu Daniel, Ionescu Cristian, Mario Șutru. Antrenor: Iulian Mihăiescu

Concordia a marcat unicul gol al întâlnirii în minutul 32 prin Azdren Lullaku. Fostul golgheter al României a marcat după o gafă în lanţ a apărării dinamoviste, şutul său din 7 metri în vinclu fiind imparabil.

Dinamo a schimbat toată echipa la pauză

La pauză, Iulian Mihăescu a schimbat toată echipa lui Dinamo, Ahmed Bani fiind omul care a preluat baderola de la Borduşanu. În repriza secundă a fost trimis pe teren şi Vali Lazăr, dar şi Daniel Dinu, tânărul atacant de la echipa U-19 de la Dinamo.

Echipa din repriza secundă a lui Dinamo: Fara – Moura, Patriche, Giafer, Demici – Ivanov, Țone G. Crețu, Bani, V. Lazăr – Dinu

Meciul s-a disputat la Chiajna din cauza problemelor cu baza de la Săftica. Ionuţ Negoiţă nu a mai prelungit contractul de închirirere cu clubul, omul de afaceri având drept de proprietate asupra unor terenuri, dar şi a unei clădiri din cadrul complexului, de unde i-a evacuat pe dinamovişti.