Dinamo – Krasnodar 1-2 în ultimul test din Spania. ”Câinii” au condus la pauză, dar erorile din defensivă au adus un nou eșec

22.01.2020 | 18:45
Dinamo  Krasnodar 12 in ultimul test din Spania Cainii au condus la pauza dar erorile din defensiva au adus un nou esec

Dinamo a pierdut ultimul amical disputat în cantonamentul din Spania, scor 1-2, cu locul 2 din Rusia, FC Krasnodar. ”Câinii” au avut o primă repriză foarte bună și au intrat la cabine cu 1-0 după un gol superb marcat de Mrzljak. După pauză, în doar cinci minute, Sergeev și Ari au adus victoria pentru ruși.

Dinamo – Krasnodar LIVE VIDEO, în ultimul amical din Spania

LIVE TEXT Dinamo – Krasnodar 1-2 (Mrzljak 37 – Sergeev 57, Ari 62)

Min. 89: Dinamo încearcă ultimele asalturi către poarta rușilor. Vali Lazăr trage mult peste de la 17-18 metri.

UPDATE, 22 ianuarie, 18:43. Atacantul celor de la FCSB, Harlem Gnohere, recent revenit în cantonamentul vicecampioanei, a venit la amicalul lui Dinamo cu Krasnodar pentru a vorbi cu Puljic si cu Mamoutou ”Bizonul” se antrenează în această perioadă singur pe terenul alăturat locului de disputarea al amicalului ”câinilor”.

Min. 76: Dinamo încearcă să revină și domină ușor partida. Pe teren au apărut între timp Robert Moldoveanu și Vali Lazăr

Min. 68: Ocazie Dinamo. Sorescu, cel mai activ dinamovist, șutează de la 20 de metri, dar mingea se duce de puțin pe lângă

Min. 62: GOL Krasnodar.  Nou-intratul Ari face ce vrea cu banda dreapta a apărării dinamoviștilor, centrează, Piscitelli respinge greșit, iar în final, după un șut deviat, mingea revine la Ari care face 2-1 pentru Krasnodar.

Min. 60: Gol anulat pentru ruși. Utkin îl învinge din apropiere pe Piscitelli, însă arbitrul a văzut corect un henț

Min. 57: GOL Krasnodar! Rușii fac 1-1 prin Sergeev. Corbu îl scapă pe vârful rus din marcaj, iar acesta înscrie simplu din câțiva metri

Min. 52: Dinamo trece pe lângă 2-0. Sorescu trage superb din diagonală, însă mingea, deviată, trece de puțin pe lângă vinclu.

Min. 50: Ocazie mare a rușilor. Bochko scapă singur cu Piscitelli și trage puternic în portarul italian al lui Dinamo.

A început repriza secundă

UPDATE, 22 ianuarie, 17:55. Edi Iordănescu și Ioan Andone, prezenți la amicalul Dinamo – Krasnodar, s-au întreținut la pauza partidei din Spania cu oficialul dinamovist, Florin Prunea.

Min. 38: GOOOOOL! 1-0 pentru Dinnamo! Acțiune frumoasă a lui Skovajsa, care pasează în centru. După o combinație superbă în careu, mingea ajunge la Mrzljak care șutează superb în vinclu.

Min. 35: Fabbrini este găsit în careul de 16 metri, dar trage mult prea slab pentru a pune în pericol poarta lui Krasnodar

Min. 30: Rușii domină teritorial partida, însă fără ocazii mari la poarta lui Piscitelli

Min. 14: Ocazie Dinamo! Puștiul Mihaiu trage de la marginea careului de 16 metri, însă mingea trece puțin pe lângă poartă.

UPDATE, 22 ianuarie, 17:15. Edi Iordănescu, antrenorul celor de la Gaz Metan Mediaș, și Ioan Andone, fost antrenor la Dinamo, asistă la meciul ”câinilor” cu FC Krasnodar.

Dinamo - Krasnodar LIVE VIDEO, în ultimul amical din Spania

Min. 10: Mrzlak primește mingea în marginea careului de 16 metri, însă șutul său trece mult peste poartă

Min. 5: Ocazie mare Dinamo! Fabbrini îl lansează bine pe Sorescu. Acesta scapă singur spre poartă și centrează, însă mingea e deviată în ultimul moment înainte de a ajunge la un dinamovist care să o împingă în poarta rușilor.

Echipa de start pe care Dusan Uhrin o va folosi contra echipei ruse: Piscitelli – Skovajsa, Grigore, Popescu, Moura – N’Diaye, Fabbrini, Mrzljak, Mihaiu, Sorescu – Popa.

Rivala diamoviștilor de azi este una dintre forțele campionatului rus. După 19 etape din actualul sezon, FC Krasnodar se află pe locul secund, după liderul Zenit St. Petersburg.

Krasnodar a fost angrenată și în grupele Europa League, acolo unde a încheiat pe locul 3, după FC Basel și Getafe, dar peste Trabzonspor.

Pentru Dinamo, meciul cu rușii de la Krasnodar va reprezenta al patrulea test și ultimul din cantonamentul iberic. ”Câinii” au înregistrat până acum două remize cu Bochum și Osijek, iar în meciul cu Dynamo Dresda au pierdut, scor 0-1.

Iată meciurile susținute până acum de Dinamo în cantonamentul iberic și marcatorii pentru trupa lui Uhrin:

• Dinamo – Dynamo Dresda (miercuri, 15 ianuarie) 0-1
  • Dinamo – Bochum (sâmbătă, 18 ianuarie) 1-1 (Sorescu)
  • Dinamo – Osijek (luni, 20 ianuarie) 1-1 (Perovic)

Dinamo, misiune imposibilă pentru play-off

Joi, 23 ianuarie, Dinamo va reveni în România din cantonamentul spaniol. Pentru elevii lui Dusan Uhrin urmează patru etape din sezonul regular în care doar o minune îi mai poate califica în play-off.

”Câinii” mai au meciuri cu Astra (acasă), FC Voluntari (deplasare), FCSB (acasă) și Gaz Metan Mediaș (deplasare). După 22 de etape, echipa din ”Ștefan cel Mare” ocupă locul 9 în Casa Pariurilor Liga 1, la 7 puncte de Viitorul, ocupanta locului 6.

Dinamo, cantonament de 10 zile în Spania

Dinamo se află în Spania de pe data de 13 ianuarie. Benahavis a fost locul în care s-a pregătit echipa lui Dusan Uhrin pentru restartul sezonului intern în 2020.

Benahavis este o localitate situată la doar 10 kilometri de locul unde au fost cantonați dinamoviștii în vara trecută, când au stat la Marbella.