Dinu Todoran, blocat când a fost întrebat de schimbările de la pauză: ”Trebuie să fie pregătiți oricând”

Autor: Traian Terzian | 23.07.2021 | 00:15
FCSB a obținut o victorie la limită în Conference League, iar Dinu Todoran a făcut două schimbări neașteptate la pauză. Sursă foto: Sport Pictures

”Roș-albaștrii” au trecut de Șahtior Karagandy, scor 1-0, în prima manșă a turul doi preliminar al noii competiții înființate de UEFA.

Vestea bună pentru vicecampioana României după acest joc este faptul că atacantul Florinel Coman a revenit pe teren după o pauză de 4 luni, așa cum FANATIK anunțase de săptămâna trecută.

Cum a explicat Dinu Todoran schimbările făcute la pauză

FCSB a intrat la pauză cu avantajul de un gol, dar Dinu Todoran a surprins total când a făcut două schimbări neașteptate pentru partea a doua a jocului cu Șahtior Karagandy.

Sau mai bine zis, surpriza a venit de la finanțatorul Gigi Becali, despre care noul antrenor al ”roș-albaștrilor” a lăsat să se înțeleagă încă de la primul meci oficial al sezonul, cu FC Botoșani, că este persoana care dictează înlocuirile în timpul jocului.

Așa probabil s-a întâmplat și la întâlnirea din Confertence League, atunci când la pauză au intrat puștii Alexandru Musi și Ianis Stoica, aceștia înlocuindu-i pe Ionuț Vînă și Olimpiu Moruțan, acesta din urmă criticat vehem,ent de patron în ultima perioadă.

Tehnicianul cere timp

”Mă așteptam să avem un meci greu, o echipă care s-a închis foarte bine. În ultima treime nu am luat deciziile care trebuiau, dar e primul meci din Conference League și ușor, ușor vom arăta mai bine.

Mă bucur că a venit peluza, păcat că nu am reușit să mai înscriem. Suntem favoriți și la meciul retur și pentru calificare. Mai avem de reglat, e normal, e început de campionat, am avut un meci greu la Botoșani, într-o perioadă scurtă, dar ușor, ușor vom intra în formă.

Toți jucătorii care sunt la noi trebuie să fie pregătiți să fie titulari, să intre la pauză, să intre în minutul 20. Au fost foarte mulți debutanți. Sunt doi copii tineri, de perspectivă, în continuare ne bazăm pe tot lotul”, a declarat Dinu Todoran.

Todoran l-a lăudat pe Andrei Vlad

Întrebat despre repriza bună a adversarilor, care au dominat-o pe FCSB în special pe finalul partidei, Todoran a ținut să evidențieze prestația bună a lui Andrei Vlad, evidențiind că el a observat doar două ocazii ale celor de la Karagandy, nu șase.

”Ideea e că vom arăta în viitor mult mai bine și o să arătăm prospețimea de care avem nevoie. Andrei e portar de echipă națională, care încă o dată a arătat valoarea pe care o are.

Am presat, am avut posesie, se întâmplă la fotbal, a fost o greșeală a lui Iulian, Vlad a intervenit foarte bine. Știu de două ocazii, de șase nu știu. Cred că încă suntem favoriți, suntem foarte bine și ușor, ușor o să vedeți că suntem favoriți și pentru calificare”, a încheiat Todoran.

• (P) Cota BETANO pentru FCSB – U Craiova. 1,47 este cota pentru „peste 0,5 goluri în prima repriză”. Vezi aici toate cotele!