Divorț de răsunet în lumea celebrităților din România. Un bărbat cunoscut pentru generozitatea pe care o are față de reprezentantele sexului slab, a fost părăsit oficial de soție. Ruptura a fost oficializată la Judecătoria Pitești, însă decizia nu este definitivă.
După nouă ani de căsnicie, drumurile lor s-au despărțit în mod oficial. A fost unul dintre cele mai bizare mariaje din lumea celebrităților, mai ales că, înainte să-i ceară mâna, bărbatul avusese o relație și cu fiica femeii. Părăsit, omul cere program de vizită, două zile pe săptămână, în care să se vadă cu fiica vitregă.
Ion Stelică Mihai, cunoscut drept Leo de la Strehaia, căci despre el este vorba, a divorțat oficial de soția lui, Florentina Daniela Mihai, cunoscută drept Dana Criminala. Divorțul s-a pronunțat pe 17 decembrie 2024, la Judecătoria Pitești, la cererea femeii.
Magistrații au dispus desfacerea căsătoriei după ce au constatat că, în fapt, cei doi trăiesc separați, de mai mulți ani. În această perioadă, Leo a fost și pe la închisoare, timp de doi ani, fiind condamnat într-un dosar de evaziune fiscală.
Este a treia oară când Dana introduce acțiune de divorț. Prima dată s-a întâmplat în decembrie 2020, iar a doua oară în iulie 2021. De fiecare dată, femeia s-a răzgândit și a renunțat să se mai prezinte în fața judecătorilor pentru a-și duce la bun sfârșit acțiunea.
Decizia de divorț nu este definitivă, ceea ce înseamnă că oricare dintre părți poate o poate contesta.
”Voi face apel, pentru că eu nu sunt de acord ca această căsătorie să se desfacă. Dana, îmi pare foarte rău, mă voi lupta până în pânzele albe, pentru că eu nu vreau să mă despart de tine. Am sunat avocații și voi face apel. Iar acum voi veni și eu cu dovezi și o voi cere pe Renata. Îmi cer fata, s-o văd și eu măcar două zile pe săptămână. Să vină la mine, să stea cu taică-său. Cu taică-său vitreg, bineînțeles”, a declarat Leo de la Strehaia într-o postare video pe Youtube.
Piteșteanca Renata Gheorghe, cunoscută drept fotomodel și asistentă în diverse emisiuni de televiziune, a avut o relație cu Leo de la Strehaia în urmă cu mai mulți ani, înainte de căsătoria acestuia cu mama sa. Tânăra s-a bucurat de atenția ”regelui țiganilor” și de cadourile generoase primite de la acesta.
De atenții s-a bucurat și mama lui, Dana, căreia Leo i-a cumpărat o vilă lângă Pitești, pe care ar fi plătit în jur de 150.000 de euro. La primul divorț, bărbatul și-a arătat intenția de a-i lua casa înapoi, însă a aflat că nu are cum. Motivul: Dana a trecut imobilul pe numele fiicei sale, Renata.
Leo de la Strehaia este fiul lui Ion Mihai zis Goaica și a Mariei Mihai, fiica lui Mitea, fost bulibașă în localitate. În 2013, tatăl lui Leo a murit și a lăsat în urma lui o avere uriașă, formată din imobile, mașini și bunuri de valoare.
Adevărata ”comoară” era, însă, îngropată în grădină, sub forma unor butoaie de 80 de litri, pline cu galbeni. Un astfel de recipient, care ar conține aur de două milioane de euro, a fost dezgropat de Leo la puțin timp după moartea părintelui său. Pe celălalt, nu l-a găsit, pentru că a fost ascuns la trei metri sub pământ, folosindu-se o tehnică specială de bruiere a detectoarelor de metale.
Banii găsiți au fost cheltuiți integral de Leo de la Strehaia, care a avut relații cu mai multe vedete ale momentului, cărora le-a cumpărat mașini și case. Printre ele se numără: Loredana Chivu, Daniela Crudu, Carmen Șerban sau dansatoarea Jasmine. Leo s-a mai lăudat că a avut aventuri cu Anna Lesko sau Cristina Spătar, însă acestea nu au fost confirmate niciodată de acestea. Ce i-a mai rămas a cheltuit la cazino și pe avocați.