VIDEO / Djokovici a cîştigat Turneul Campionilor! Nadal nu a mişcat în faţa sîrbului

Adrian Căpriţă
în Video
12/11/2013, 00:11

Novak Djokovici a reuşit să îşi apere trofeul cîştigat anul trecut în Londra, după ce l-a învins în finală pe numărul 1 mondial, Rafael Nadal, în două seturi, scor 6-3, 6-4.

Sîrbul a început foarte bine finala, reuşind să conducă încă din start, scorul după 10 minute fiind 3-0. A urmat un break reuşit şi de spaniol, iar primul set s-a terminat după 45 de minute, scor 6-3. În actul secund Djokovici a reuşit să facă break tot la începutul setului, iar pe parcursul acestuia amîndoi jucătorii şi-au cîştigat serviciul. Nole s-a impus cu 6-4 în cel de-al doilea set şi astfel a cîştigat pentru a doua oară consecutiv Turneul Campionilor.

Fostul număr 1 mondial s-a impus în Londra fără să piardă nici un meci, deşi i-a avut adversari pe Roger Federer, Juan Martin Del Potro, Richard Gasquet sau Stanislas Wawrinka.

În urma acestei performanţe, Djokovici va rămîne tot pe locul 2, însă va fi mai bogat cu circa 1,500,000 de dolari.