News

Doar părinte să nu fii! Cum au trăit Stere şi Tania Halep dramatismul primului set din victoria Simonei! Galerie Foto

20.04.2019 | 18:06
Doar parinte sa nu fii Cum au trait Stere si Tania Halep dramatismul primului set din victoria Simonei Galerie Foto

Stere şi Tania Halep au asistat la victoria Simonei cu Kristina Mladenovic din primul meci al semifinalei Fed Cup. Dramatismul a fost la cote înalte în primul set, câştigat de româncă cu scorul de 6-3, iar emoţia a fost puternică în loja ocupată de părinţii numărului 2 mondial.

Stere şi Tania Halep, emoţii puternice în primul set din victoria Simonei

Simona Halep a adus primul punct pentru echipa României de Fed Cup, iar la finalul meciului cu Kristina Mladenovic a sărbătorit victoria alături de Stere şi Tania. Încă de la încălzire, tatăl româncei era vizibil emoţionat, dar a făcut tot posibilul să treacă peste aceste momente. La un moment dat s-a ridicat de pe scaun şi a început să danseze pe ritmurile unei piese rock, în timp ce mama Simonei Halep s-a întreţinut cu cei din jur. VEZI IMAGINILE SUS ÎN GALERIA FOTO.

După primele mingi schimbate, Stere Halep s-a ridicat şi a încurajat-o pe Simona la fiecare punct câştigat. Cel mai dificil moment a venit la 3-3, în cel mai lung game al meciului. Kristina Mladenovic a ratat câteva şanse importante să-şi consolideze break-ul, iar Simona Halep a făcut rebreak-ul. În acea clipă, Stere şi Tania au explodat de bucurie, semn că tocmai trecuseră peste o clipă dificilă.

Cum au trăit Stere şi Tania Halep dramatismul primului set din victoria Simonei

Simona Halep a sărbătorit victoria alături de părinţi

Setul al doilea a fost unul lejer pentru Simona Halep, scor 6-1, iar părinţii ei nu păreau să fie la fel de emoţionaţi ca la începutul meciului. Impulsionată de publicul român, care i-a dominat în multe momente pe francezi, numărul 2 mondial a obţinut victoria care a adus României primul punct în duelul cu Franţa.

La finalul meciului, Simona Halep a urcat în tribune, unde se aflau părinţii ei şi a sărbătorit alături de aceştia victoria din meciul cu Kristina Mladenovic. La Ostrava, când România a învins Cehia în sferturile de finală, jucătoarea de tenis de 27 de ani a fost însoţită doar de Stere Halep.