Sporturi

Dominare ARGINTIE! Hamilton cîştigă în China! Vettel, pe podium

Lewis Hamilton a cîştigat Marele Premiu al Chinei şi se distanţează în fruntea clasamentului general din Formula 1. Pe locul doi a încheiat coechipierul său de la Mercedes, Nico Rosberg, iar...
Autor: Marian Popovici | 12.04.2015 | 11:00

Lewis Hamilton a cîştigat Marele Premiu al Chinei şi se distanţează în fruntea clasamentului general din Formula 1. Pe locul doi a încheiat coechipierul său de la Mercedes, Nico Rosberg, iar pe 3 s-a clasat pilotul echipei Ferrari, Sebastian Vettel.

Pilotul britanic a dominat toată cursa şi a reuşit să cîştige fără emoţii, în ciuda faptului că pe finalul cursei a intrat safety car-ul. A fost o cursă fără istoric, cu puţine depăşiri şi evenimente notabile. Hamilton se desprinde în clasament după primele 3 etape şi e principalul favorit la titlu şi în acest sezon.

McLaren a dezamăgit din nou, Fernando Alonso şi Jenson Button încheind cursa pe locurile 12, respectiv 13. Piloţii echipei Williams, Felipe Massa şi Valtteri Bottas au reuşit un nou rezultat bun, ambii fiind în top 10. Vezi clasamentul cursei:

top 10

În clasamentul general, Lewis Hamilton a adunat 68 de puncte după primele 3 etape, pe locul doi e Sebastian Vettel cu 55 de puncte, iar pe 3 e Nico Rosberg cu 51 de puncte.

La constructori, Mercedes a adunat 119 puncte, Ferrari e pe locul 2 cu 79 de puncte, iar pe 3 e Williams cu 48 de puncte.