Un accident grav a avut loc în dimineața zilei de marți, 5 august, în centrul orașului Alba Iulia. Două femei au ajuns la spital după ce au fost lovite din plin de un șofer. Cele două se aflau pe trotuar.
Două femei, în vârstă de 68 și 79 de ani, au fost izbite din plin în timp ce mergeau pe un troturar din centrul orașului Alba Iulia. Incidentul s-a petrecut pe strada Ardealului, în dreptul unei săli de jocuri de noroc.
Un tânăr șofer, aflat la volanului unui Chevrolet Camaro, a pierdut controlul volanului după sensul giratoriu aflat la intersecția dintre străzile străzile Calea Moților, Ardealului și Tudor Vladimirescu și le-a izbit pe cele două.
Acesta a intrat pe spațiul verde, a rupt un pom, apoi a lovit fațada sălii de jocuri de noroc. Mai apoi, autoturismul a ricoșat în cei doi pietoni și a ajuns înapoi pe șosea, conform alba24.ro.
În urma unui apel la 112 efectuat de trecători, la fața locului s-au deplasat două ambulanțe SAJ. Medicii au preluat victimele și le-au transportat la spital pentru îngrijiri medicale.
Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, dar și cu aparatul Drugtest. Potrivit rezultatelor, acesta nu a consumat alcool sau substanțe interzise înainte de a se urca la volan. Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.
Acest incident a avut loc chiar în Capitală, pe un bulevard din Sectorul 3. O tânără de 19 ani a vrut să treacă strada, moment în care un șofer nu a observat-o la timp și a izbit-o din plin.
Impactul a fost atât de puternic încât fata a fost aruncată câțiva metri pe șosea. La fața locului au venit medicii, care au preluat-o pe aceasta și au transportat-o la spital pentru mai multe îngrijiri medicale.