News

Două femei din Alba Iulia, izbite din plin de un șofer teribilist, în timp ce mergeau pe trotuar. Victimele sunt în stare gravă

Două persoane au fost lovite de o mașină în timp ce mergeau pe un trotuar din Alba Iulia. Tânărul șofer circula cu o viteză amețitoare
05.08.2025 | 12:12
Doua femei din Alba Iulia izbite din plin de un sofer teribilist in timp ce mergeau pe trotuar Victimele sunt in stare grava
Două femei au fost lovite în timp ce mergeau pe trotuar, de un șofer teribilist. Victimele sunt în stare gravă. Foto: ziarulunirea.ro/ colaj Fanatik
ADVERTISEMENT

Un accident grav a avut loc în dimineața zilei de marți, 5 august, în centrul orașului Alba Iulia. Două femei au ajuns la spital după ce au fost lovite din plin de un șofer. Cele două se aflau pe trotuar.

Femei lovite pe un trotuar, de un șofer teribilist

Două femei, în vârstă de 68 și 79 de ani, au fost izbite din plin în timp ce mergeau pe un troturar din centrul orașului Alba Iulia. Incidentul s-a petrecut pe strada Ardealului, în dreptul unei săli de jocuri de noroc.

ADVERTISEMENT

Un tânăr șofer, aflat la volanului unui Chevrolet Camaro, a pierdut controlul volanului după sensul giratoriu aflat la intersecția dintre străzile străzile Calea Moților, Ardealului și Tudor Vladimirescu și le-a izbit pe cele două.

Acesta a intrat pe spațiul verde, a rupt un pom, apoi a lovit fațada sălii de jocuri de noroc. Mai apoi, autoturismul a ricoșat în cei doi pietoni și a ajuns înapoi pe șosea, conform alba24.ro.

ADVERTISEMENT

În urma unui apel la 112 efectuat de trecători, la fața locului s-au deplasat două ambulanțe SAJ. Medicii au preluat victimele și le-au transportat la spital pentru îngrijiri medicale.

ADVERTISEMENT

Șoferul a fost testat cu aparatul etilotest, dar și cu aparatul Drugtest. Potrivit rezultatelor, acesta nu a consumat alcool sau substanțe interzise înainte de a se urca la volan. Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.

ADVERTISEMENT

Tânără de 19 ani, izbită pe trecerea de pietoni

Acest incident a avut loc chiar în Capitală, pe un bulevard din Sectorul 3. O tânără de 19 ani a vrut să treacă strada, moment în care un șofer nu a observat-o la timp și a izbit-o din plin.

Impactul a fost atât de puternic încât fata a fost aruncată câțiva metri pe șosea. La fața locului au venit medicii, care au preluat-o pe aceasta și au transportat-o la spital pentru mai multe îngrijiri medicale.

ADVERTISEMENT