News

Două femei, propunerile PSD pentru Ministerul Muncii și Ministerul Familiei. Cine sunt Simona Bucura Oprescu și Natalia Intotero

Două femei sunt nominalizările PSD pentru funcțiile de ministru al Muncii și ministru al Familiei: Simona Bucura Oprescu și Natalia Intotero.
17.07.2023 | 11:39
Doua femei propunerile PSD pentru Ministerul Muncii si Ministerul Familiei Cine sunt Simona Bucura Oprescu si Natalia Intotero
Două femei, propunerile PSD pentru Ministerul Muncii și Ministerul Familiei. Colaj Fanatik. Sursa foto Facebook
ADVERTISEMENT

Două femei, propunerile PSD pentru posturile lăsate libere de Gabriela Firea și Marius Budăi. În ședința de luni dimineață, 17 iulie, a conducerii PSD, au fost nominalizate deputata Simona Bucura Oprescu, pentru a prelua Ministerul Muncii, iar Natalia Intorero pentru Ministerul Familiei.

Două femei, propunerile PSD pentru Ministerul Muncii și Ministerul Familiei

Ședința s-a desfășurat la ora 10:00, având loc prin videoconferinţă, la sediul partidului din Kiseleff. În urma întrunirii Consiliului Politic al PSD s-a luat decizia privind cele două propuneri pentru ministerele Muncii și Familiei.

ADVERTISEMENT

Simona Bucura Oprescu, deputat PSD de Argeș, este președinte al Comisiei pentru administraţie publică şi amenajarea teritoriului din Parlamentul României. În 2012 a fost aleasă pentru prima dată parlamentar pe listele PSD, iar apoi în 2016 și 2020.

În primii ani din viața politică a fost consilier județean în județul Argeș, iar în 2011 a ajuns vicepreședinte al CJ. Amintim că și în luna iunie au existat informații potrivit cărora Simona Bucura Oprescu se afla pe lista nominalizărilor pentru Ministerul Muncii.

ADVERTISEMENT

Natalia Intotero a ocupat funcția de ministru pentru Românii de pretutindeni în cabinetul fostului premier Viorica Dăncilă. De asemenea, a fost secretar de stat în Ministerul de Externe în Guvernul Ponta și este deputat PSD din partea PSD.

Natalia Intotero, nominalizarea social-democraților pentru Ministerul Familiei, Tineretului și Egalității de Șanse, se află în fruntea Comisiei pentru Învăţământ din Camera Deputaţilor, din decembrie 2020.

ADVERTISEMENT

Ce spune premierul României despre cele două nominalizări

Premierul României, Marcel Ciolacu a confirmat informația privind propunerile pentru cele două ministere. „Au fost făcute nominalizările, pentru Ministerul Muncii în persoana doamnei Simona Bucura Oprescu și doamna Natalia Intotero pentru Ministerul Tineretului și Familiei. Doamna Bucura este preşedinta comisiei de administraţie din Parlament, cu experienţă clară în această zonă, iar doamna Natalia Intotero a mai fost ministru o perioadă de timp, a fost și secretar de stat la Ministerul de Externe și în acest moment este și președinta comisiei de învăţământ din Camera Deputaților. Sunt două doamne atât cu activitate politică, dar și cu activitate în Parlament.”, a declarat premierul Marcel Ciolacu.

ADVERTISEMENT

Vă reamintim că Marius Budăi, ministru al Muncii, a demisionat joi, după neregulile grave descoperite în azilele din România. După anunțul oficial privind demisia sa, vicepremierul Marian Neacșu a fost numit ministru interimar.

Ministrul Familiei, Gabriela Firea, și-a dat demisia, vineri, tot în urma scandalului privind ororile din căminele din Ilfov. Aceasta a precizat că este nevinovată, susținând că plătește pentru „vina de a fi avut încredere în oameni”.

„Scopul nu era doar să plec din Guvern. Conduc ministerul cu cel mai mic buget și m-am luptat, uneori, inclusiv cu cei care trebuiau să mă ajute pentru toate proiectele realizate, cu mare chin, într-un an și jumătate.

Obiectivul demolatorilor mei din multe direcții este să nu mai intru în cursa pentru Primăria Capitalei! Să nu mă mai aliniez la startul precampaniei! Toate sondajele arată că aș fi câștigat în orice formulă politică.”, a transmis Gabriela Firea, vineri.