Două goluri pentru Budescu într-o victorie cu 4-1 a lui Al Shabab! Șumudică se apropie de primul loc. Video

Alin Miu
in Fotbal international
11/01/2019, 16:55
Două goluri pentru Budescu într-o victorie cu 4-1 a lui Al Shabab

Al Shabab a câștigat cu 4-1 partida jucată pe teren propriu cu Al Feiha, contând pentru etapa a 16-a din prima ligă a Arabiei Saudite. Constantin Budescu a fost unul dintre cei mai buni oameni de pe teren, marcând două goluri.

Scorul a fost deschis în minutul 25 de Al Shamrani, iar Al Suiaheem a dublat avantajul gazdelor în minutul 67. Oaspeții au revenit în joc în minutul 71, însă ultimele 15 minute i-au aparținut lui Budescu. Românul a marcat mai întâi din penalty în minutul 76, iar apoi s-a distrat cu toată apărarea lui Al Feiha în ultimul minut de joc, stabilind scorul final: 4-1 pentru Al Shabab.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Șumudică a savurat din plin ambele reușite ale omului transferat chiar de el. Pe teren s-a aflat timp de 90 de minute și celălalt român din lot, Valerică Găman, apreciat la fel de mult de arabi precum Constantin Budescu.

Șumudică se apropie de primul loc

Al Shabab a ajuns la șase victorii consecutive și s-a apropiat la numai cinci puncte de ocupanta primului loc, Al Hilal. Interesant este că echipa lui Șumudică are în acest moment patru victorii la rând cu minimum trei goluri marcate. Al Shabab are cea mai sigură apărare din campionat cu 11 goluri primite.

Echipa antrenată de Marius Șumudică evoluează în următoarea etapă împotriva lui Al Itithad, formație aflată la retrogradare, însă doar printr-o conjunctură. Ittihad l-a cumpărat recent pe Prjovic de la PAOK pentru 10 milioane de euro.

Urmează apoi un nou meci aparent ușor, pe teren propriu cu Al Raed, formație aflată în a doua jumătate a clasamentului. Următorul meci tare pentru Șumudică e programat abia pe 15 februarie, acasă cu Al Wehda, ocupanta locului 4 la momentul actual.