Traian Terzian    Valeriu Tache
in Fotbal international
04/02/2019, 09:36
Două luni de la ultimul gol marcat de Emiliano Sala! Când a jucat ultima dată. Video GALERIE FOTO
Două luni de la ultimul gol marcat de Emiliano Sala

Aeronava care îl transporta pe Emiliano Sala la noua sa echipă Cardiff City a fost găsită duminică pe fundul Canalului Mânecii, la aproximativ două luni de la ultimul gol marcat de acesta. Argentinianul a înscris la 5 decembrie 2018 într-un meci pe care FC Nantes l-a câștigat pe teren propriu cu 3-2 în fața formației Olympique Marseille.

La întâlnirea din etapa cu numărul 16 din Ligue 1, Emiliano Sala a fost folosit titular de antrenorul bosniac Vahid Halilhodzic, care însă nu l-a avut la dispoziție pe portarul Ciprian Tătărușanu. Argentinianul a reușit atunci o prestație de excepție înscriind un gol și oferind o pasă decisivă.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Emiliano Sala felicitat de coechipierii de la FC Nantes după golul marcat în meciul cu Olympique Marseille

La meciul cu Olympique Marseille, Emiliano Sala a marcat golul de 1-1 în minutul 30 cu o lovitură de cap din mijlocul careului după o centrare venită de la Abdoulaye Toure. În minutele de prelungire ale primei reprize, argentinianul i-a întors serviciul mijlocașului francez, care a reușit să egaleze din nou scorul, 2-2. În cele din urmă Nantes s-a impus cu 3-2, iar Sala a primit ovații din partea spectatorilor în momentul în care a fost înlocuit, în minutul 90.

Ultimul meci jucat de Emiliano Sala a avut loc la 16 ianuarie, cu cinci zile înaintea tragediei, atunci când FC Nantes a fost învinsă în deplasare de Olympique Nîmes, într-o partidă în care Tătărușanu a fost în poartă. Atunci, argentinianul a început pe banca de rezerve și a fost introdus pe teren în minutul 72, după ce adversarii deschiseseră scorul. Golgeterul lui Nantes nu a reușit să schimbe ceva și ”canarii” au plecat învinși.

La 21 ianuarie, aeronava care îl transporta pe Emiliano Sala în Marea Britanie a dispărut de pe radare și a fost găsită abia duminică, aturitățile anunțând că cel mai probabil cei doi pasageri sunt morți. În timp ce tatăl fotbalistul s-a declarat disperat la aflarea ultimelor vești, fanii fotbalului critică autoritățile britanice pentru faptul că aeronava a fost găsită de un echipaj privat.