Două penalty-uri în opt minute în Universitatea Craiova – Gaz Metan! Avantajul oferit de Cicâldău, anulat rapid de Marius Constantin

Francisc Oprea
în Fotbal intern
01/03/2020, 19:45
Alex Cicâldău a deschis scorul pentru Craiova în meciul cu Gaz Metan. FOTO: Sportpictures

Universitatea Craiova și Gaz Metan Mediaș au oferit un start de meci tensionat, în runda inaugurală a acestei ediții de play-off. Cele două formații au obținut câte o lovitură de pedeapsă în primele 10 minute ale jocului de pe „Ion Oblemenco”, ambele transformate.

Două penalty-uri în 10 minute la Craiova – Gaz Metan

Universitatea Craiova a început cum nu se putea mai bine play-off-ul. În prima rundă, la meciul cu Gaz Metan Mediaș, formația lui Corneliu Papură a început tare și a reușit să obțină o lovitură de la 11 metri în minutul doi, după ce Andrei Ivan a fost faultat în suprafața de pedeapsă de Mihai Velisar.

Vrei să citești acasă, în siguranță, TAIFASURI, revista ta preferată? Abonează te ACUM doar la oficiile Poștei Române! Surprize + CD urile preferate doar pentru ABONAŢII TAIFASURI

Alexandru Cicâldău a transformat penalty-ul fără emoții, trimițând mingea în dreapta portarului Ricardo Batista, aflat la primul meci de campionat în acest sezon, trimis în poartă de Edi Iordănescu după ce titularul postului, Răzvan Pleșca, a trecut printr-o perioadă dificilă din punct de vedere personal, pierzându-și tatăl.

Oltenii s-au bucurat doar cinci minute de avantajul de pe tabela. În minutul opt, Mihai Butean a trimis o centrare periculoasă în careul Craiovei, Sergiu Buș i-a luat fața lui Tiago Ferreira, portughezul l-a agățat pe Buș, iar Horațiu Feșnic a arătat punctul cu var, pentru a doua oară în doar opt minute.

Marius Constantin l-a învins pe Mirko Pigliacelli de la 11 metri, și a restabilit egalitatea.

Cicâldău, golgheterul Craiovei

Cu golul reușit în partida cu Gaz Metan Mediaș, Alexandru Cicâldău a ajuns la a zecea reușită în acest campionat.

Mijlocașul central de 22 de ani este, de departe, cel mai bun marcator al Universității Craiova. Pe locul secund în topul golgheterilor olteni se află Nicușor Bancu și Valentin Mihăilă, cu câte patru reușite, în timp ce Andrei Ivan a marcat de două ori, ambele reușite venind în partida cu Dinamo, câștigată de Craiova cu 4-1 la Severin.