Drumul din România considerat o autostradă din antichitate mai este și astăzi străbătut. Este cunoscut și sub numele de Calea lui Traian și e vechi de peste 1.500 de ani. Unde se află însă și ce are așa special?
Sunt drumuri din România vechi de sute de ani. Unele mai sunt și astăzi străbătute de români. O mare parte dintre ele au tot fost refăcute, însă puțină lume mai cunoaște povestea acestora, având în vedere trecerea timpului.
Drumul din România considerat o autostradă din antichitate a fost circulat efectiv mai bine de un mileniu și jumătate. La un moment dat chiar și istoricul Ovidiu Udrescu a adus în discuție povestea sa.
„Ştim cu toţii că, ajunşi într-o ţară nouă, prima grijă a cuceritorilor romani era crearea arterelor de comunicaţie, construcţia de poduri, tăierea şi desfundarea codrilor, ridicarea de castre de-a lungul drumurilor.
Aceste preocupări se regăsesc în scenele de pe columnele lui Traian şi Marcus Aurelius. Prin drumuri provincia era legată ca într-un lanţ de trupul imperiului”, spune istoricul Ovidiu Udrescu, conform Adevărul.
Drumul din România considerat o autostradă, supranumit și Drumul Oltului sau Calea lui Traian, pornește de la Dunăre şi merge până în Transilvania. Acesta este bine pătrat în continuare și oamenii pot vedea chiar și vechile trotuare.
Drumul a fost construit într-un mod aparte, astfel încât să se poată scurge apa Oltului. Menționăm faptul că parțial, drumul a fost distrus de Olt, dar și de șoseaua națională și calea ferată. Chiar și așa, povestea lui nu a fost uitată.
Iar multe părți din el aveau de asemenea denumiri și erau cunoscute de localnici. Spre exemplu, o porțiune din acest drum, între Brâncoveni şi Piatra Olt, era denumită şi „drumul sării”. Asta în contextul în care pe aici se duceau spre Dunăre carele cu sarea extrasă de la Ocnele Mari – judeţul Vâlcea.
Deși mulți turiști trec prin zonă, puține persoane știu însă importanța drumului. Se pare că doar o mare parte dintre locuitorii din Vâlcea își mai amintesc câte ceva despre el, dar și despre circulația neîntreruptă de mai bine de un mileniu și jumătate.
„Din întregul drum, doar noi, aici la Vâlcea, i-am păstrat denumirea populară, „Calea lui Traian”. Însă toată artera, de la Dunăre şi până în Transilvania, reprezintă o adevărată „Autostradă a Antichităţii”, poate cea mai celebră, veche de aproape 2000 de ani.
Fiindcă pe ea s-a circulat neîntrerupt mai bine de un mileniu şi jumătate, aşa cum sublinia şi reputatul istoric Dumitru Tudor. Adică, se poate, nu ca astăzi, când autostrăzile se închid în acelaşi an în care se dau în folosinţă”, a mai complatat Ovidiu Udrescu, conform sursei citate.