Am ratat RUŞINOS sferturile! “Ne-am PANICAT. PLÎNGEM”

UPDATE 23.23: Cristian Gaţu, preşedintele FRH, a acuzat un "lapsus psihologic" şi spune că acest eşec s-ar putea să aibă efecte de durată şi sigur vor avea repercusiuni grave, fiindcă...
15.12.2013 | 21:33
Am ratat RUSINOS sferturile Neam PANICAT PLINGEM

UPDATE 23.23: Cristian Gaţu, preşedintele FRH, a acuzat un “lapsus psihologic” şi spune că acest eşec s-ar putea să aibă efecte de durată şi sigur vor avea repercusiuni grave, fiindcă această echipă a fost construită pentru Olimpiada din 2016. “Trebuie întîi să mă ajut pe mine însămi să înţeleg ce s-a întîmplat. Un lapsus psihologic, o cădere generală şi uite ce s-a întîmplat. După minutul 18 al reprizei secunde parcă am dispărut de pe teren. Momente din astea n-am trăit niciodată, aşa căderi. Poate o fi şi o hibă a naţiei, trebuie să judecăm la rece. Echipa s-a construit pentru Olimpiada din 2016. Mi-e teamă să nu rămână traumatizate după acest şoc. Am încercat să le mai îmbărbătez puţin. Sîntem o naţie bătută de Dumnezeu. Polonia nu e mai puternică decît ne-am fi aşteptat. E o echipă construită de mai mult timp şi acum a exlodat”, a spus Gaţu la Dolce Sport.

La finalul partidei, toate jucătoarele plîngeau şi doar Talida Tolnai a avut puterea să vorbească. Aceasta s-a arătat foarte dezamăgită de prestaţia tricolorelor: “Sîntem foarte triste şi supărate, nu ne aşteptam să pierdem, am condus tot meciul, nu ştiu ce s-a întîmplat. Mă doare foarte tare şi echipa suferă, asta e. Este normal să plîngem, jocul a fost foarte bun, după aia nu ştiu ce s-a întîmplat, ne-a demoralizat, nu ştiu ce s-a întîmplat. Sînt foarte multe goluri luate, nu este normal ce s-a întîmplat, nu sîntem nici noi super-oameni, să facem mai mult decît putem. Dacă nu a fost să fie, asta e. Un meci pierdut, mergem înainte. Trebuie să aibe încredere în ele, să avem încredere în noi. S-a ratat foarte mult, inexplicabil de mult, colegele mele şi-au dorit victoria, nu îmi dau seama ce s-a întîmplat.Trebuie să acceptăm că au avut dorinţă pînă la final, noi am picat la un moment dat. Va trebui să fim mult mai unite, sîntem mult peste ele, dar am intrat în panică”, a declarat Talida Tolnai la DolceSport.

Meci de coşmar la Novi Sad. Echipa naţională de handbal feminin a fost bătută, surprinzător, de Polonia, cu scorul de 31-29. Am condus tot meciul dar am pierdut incredibil pe final!!! Tricolorele n-au marcat timp de peste 10 minute! România pierde din nou prezenţa în faza superioară a Cupelor Mondiale după ce au clacat pe finalul meciului!

Min 1. A început meciul!

UPDATE: 20:29 Franţa s-a calificat în sferturile Cupei Mondiale după ce a învins-o pe Japonia, scor 27-19.

UPDATE: 18:28  ”Ajungem pînă în finală, bineînţeles! Nu cred că se gîndeşte cineva la altceva mai puţin!”, a spus Luciana Marin.

România va juca diseara de la ora 21:15 cu Polonia pentru un loc în sferturile Cupei Mondiale din Serbia, meciul va fi transmis LIVETEXT pe www.fanatik.ro. Dacă va cîştiga împotriva polonezelor, fetele lui Tadici vor întîlni în următorul act al competiţiei cîştigătoarea din Franţa şi Japonia, cel mai probabil prima variantă… Meciul fraţuzoaicelor va fi de la ora 19:00.

Capture

Nu va fi deloc un meci uşor pentru naţionala României. Polonia este o echipă solidă care a pierdut greu contra Spaniei (20-26) şi a Norvegiei (18-23), dar a cîştigat lejer celelalte 3 partidei: 40-6 cu Paraguay, 31-17 cu Argentina şi 32-23 cu Angola. Polonezele au adoptat stitlul Danemarcei, prin venirea antrenorului danez Kim Rasmussen. Au un joc de contraatac foarte bun, marcînd de 39 de ori din 43 de contraatacuri. Principalul minus al Poloniei este poarta. Cei doi goalkeeperi Gapska şi Wysokinska au procenteje de sub 40 la sută ale mingiilor apărate.

Apărarea României, care este printre cele mai bune de la Cupa Mondială, va avea bătai de cap cu Alina Wojtas şi cu Katarzyna Koniuszaniec. Cele două poloneze sînt golgheterii echipei cu cîte 20 de goluri marcate ”de căciulă”.

Cele două naţionale s-au întîlnit de două ori în ultimii 10 ani, România a cîştigat de fiecare dată. În 2007, tricolorele s-au impus cu 38-33, la Cupa Mondială din Franţa. În 2008 a avut loc ultima întîlnire oficială în cadrul turneului preolimpic. Atunci România a cîştigat greu, scor 27-26.