Dudelange – CFR Cluj 2-0, în play-off Europa League. Vezi rezumatul video!

23.08.2018 | 22:55
Dudelange - CFR Cluj 2-0, în play-off Europa League. Vezi rezumatul video!
Dudelange - CFR Cluj 2-0. Vezi rezumatul video!

Dudelange – CFR Cluj s-a terminat 2-0, reprezentând unul dintre cele mai rușinoase rezultate înregistrate vreodată de gruparea ardeleană în cupele europene. În urma acestui rezultat, echipa din Luxemburg a devenit favorită la o calificare istorică în grupele unei competiții europene.

Returul este programat joia viitoare la Cluj-Napoca, iar partida va putea fi urmărită în România la TV Telekom Sport.

Dudelange – CFR Cluj 2-0. Vezi rezumatul video!

După o primă repriză în care cele mai importante faze au fost accidentarea lui Culio din minutul 10, dar și golul anulat CFR-ului în minutul 31 pentru ofsaid la Omrani, repriza secundă a început cu o bătaie generală între jucătorii celor două echipe, după o intrare periculoasă a lui Manea asupra portarului advers, în urma căruia acesta nu a mai putut continua meciul. Deschiderea de scor a venit în minutul 67, când Turpel a marcat profitând de gafele în lanț din apărarea clujenilor, cu Manea, Camora și Mureșan în prim-plan.

Vezi fazele din meci aici

Țucudean a avut o ocazie imensă în minutul 75, mingea trimisă de el spre poartă fiind respinsă de pe linie de un fundaș advers. În minutul 80 însă, Dudelange a punctat din nou, de această dată prin Sinani, acesta fiind de altfel și scorul final al partidei.

A fost prima victorie a unei echipe din Luxemburg în fața unei formații din România. Până acum, bilanțul ne era net favorabil nouă, cu șapte victorii și un rezultat de egalitate.

Capăt de linie pentru CFR Cluj

Până la acest eșec, CFR Cluj traversa un moment excepțional, cu o serie de cinci victorii consecutive. Startul ezitant de sezon sub comanda lui Edward Iordănescu părea să fi intrat în istorie. Cu Toni Conceicao pe bancă, ardelenii au urcat pe primul loc în campionat și s-au calificat fără emoții în playoff-ul Europa League. Portughezul și-a început mandatul cu două remize, 1-1 cu Malmo, în returul din turul al doilea preliminar Champions League, și 0-0 cu Dunărea Călărași în campionat. Apoi lucrurile au început să se lege. Clujenii le-au învins pe Concordia (2-1), Voluntari (2-1) și Dinamo (3-1) în campionat, și au trecut de Alashkert (Armenia) cu scorul general de 7-0, în turul al treilea preliminar al UEFA Europa League.

Dudelange a eliminat-o pe Legia!

Dudelange și-a început parcursul european în primul tur preliminar UEFA Champions League, unde a pierdut în fața lui Videoton. A fost 1-1 pe teren propriu și 1-2 în deplasare. În turul al doilea preliminar Europa League au dat peste kosovarii de la Drita, în fața cărora s-au impus pe teren propriu, scor 2-1, și au remizat în deplasare, 1-1. Elevii lui Dino Toppmöller au reușit cea mai mare surpriză în turul al treilea preliminar, în fața campioanei Poloniei, Legia Varșovia. Luxemburghezii s-au impus cu 2-1 în deplasare, iar la retur au condus cu 2-0, doar pentru a obține o remiză (2-2).