Dudelange – Qarabag, meci întrerupt din cauza unei drone de care era legat steagul Armeniei! O nouă controversă politică la un meci european. VIDEO

Marian Popovici
in Europa League
03/10/2019, 23:22

Meciul dintre Dudelange și FC Qarabag a fost întrerupt timp de 15 minute după ce o dronă de care era legat steagul Armeniei a apărut deasupra gazonului. Este o nouă controversă cu tentă politică la un meci european, între Azerbaijan și Armenia relațiile fiind în continuare foarte tensionate. Jucătorii lui Qarabag au luat foc și s-au strâns la centrul terenului pentru a discuta cu arbitrul.

Dudelange – Qarabag, meci întrerupt în Europa League din cauza unei drone de care era legat steagul Armeniei

Pe imagini se vede cum unul dintre jucătorii azeri încearcă să doboare drona cu mingea, însă a eșuat lamentabil pentru că mingea a fost lovită greșit. După câteva minute în care a fost nevoie de îndepărtarea dronei de pe teren, meciul a fost reluat și la pauză scorul este 3-0.

Între Armenia și Azerbaijan sunt în continuare mari tensiuni politice, relațiile dintre cele două țări fiind inexistente. La începutul anilor 90 a izbucnit războiul între cele două țări care a durat 6 ani. Din cauza tensiunilor, în finala Europa League de la Baku din acest an, jucătorul armean Henrikh Mkhitaryan de la Arsenal, nu a fost lăsat să intre în Azerbaijan pentru a disputa finala cu Chelsea.

VEZI VIDEO:

Bătaie generală la Serbia – Albania, în preliminariile Euro 2016! O dronă cu steagul albanez a pornit scandalul

Nu este pentru prima dată când un meci european este întrerupt de o dronă. În octombrie 2014 la meciul dintre Serbia și Albania, deasupra gazonului de pe stadionul Partizan a apărut o dronă cu steagul Albaniei. Stefan Mitrovic a prins drona și a călcat în picioare steagul și pe teren a izbucnit o bătaie generală între jucători, staff și mai apoi, suporterii care au intrat pe gazon.

VEZI VIDEO:

Meciul a fost abandonat și UEFA a decis ca albanezii să câștige cu 3-0, iar sârbilor li s-au mai luat încă 3 puncte și au fost forțați să joace următoarele două meciuri din preliminarii fără spectatori. Ambele naționale au fost amendate cu 100.000 de euro.