Video

Nebunie la Londra: două penalty-uri şi un eurogol!

Bayern este cu un pas în sferturile competiţiei, după ce s-a impus cu 2-0 pe Emirates. Golurile oaspeţilor au fost marcate de Kroos şi Muller, iar Alaba a ratat un penalty. ...
19.02.2014 | 22:02
Nebunie la Londra doua penaltyuri si un eurogol

Mesut Ozil a ratat un penalty în minutul 8, iar din acel moment Arsenal nu a mai existat în meci.

ARSENAL – BAYERN 0-2

În celălalt meci al serii, Atletico s-a impus pe terenul lui Milan, scor 1-0, prin golul lui Diego Costa. Spaniolul a marcat după o greşeală a apărării adverse, după un corner executat modest. Italienii au şanse mici de calificare, mai ales că Atletico este foarte greu de învins pe teren propriu.

MILAN – ATLETICO 0-1

********************************************************************************************

FINAL! Arsenal – Bayern 0-2, Milan – Atletico 0-1

Min 88: GOOOL BAYERN! Muller înscrie golul doi al nemţilor.

Loading the player…

Min 84:  GOOOL ATLETICO! Costa a înscris cu o lovitură de cap bine plasată din careul mic.

Min 80: Bayern a avut o posesie incredibilă în partea secundă: 81%.

Min 54: GOOOL BAYERN! Kroos deschide scorul cu un super-gol în minutul 54. Arsenal – Bayern 0-2

Au început meciurile!

Pauză pe ambele stadioane! Nici un gol marcat! ARSENAL – BAYERN MUNCHEN 0-0, MILAN – ATLETICO 0-0

Este primul meci din istoria Ligii Campionilor în fazele eliminatorii cu două penalty-uri ratate.

Szczesny face un gest obscen spre coechipierii lui de pe banca de rezerve după ce este eliminat.

Min 40: Arsenal joacă în 10 din minutul 41, după ce Szczesny a fost eliminat pentru un fault la Robben. Alaba a ratat în schimb penalty-ul.

Min 31: Schimbare la Arsenal: iese Gibbs accidentat şi intră Nacho Monreal.

Min 20: Milan are o nouă şansă de a marca, însă portarul lui Atletico are o intervenţie excelentă!

Min 14: Milan are prima ocazie a meciului cu Atletico, Kaka trimiţînd mingea în bară!

Min 9: Ozil a ratat lovitura de la 11 metri! Germanul a trimis slab lovitura pe centrul terenului.

Min 7: Sanogo putea deschide scorul! Neuer respinge cu greu şutul francezului.

Min 3: Kroos a trimis un şut foarte puternic spre vinclul porţii dar Szczesny a fost atent şi a respins în corner.

arse

21:45 AU ÎNCEPUT MECIURILE!

UPDATE 21:45 / Bayern are foarte mulţi fani în tribunele stadionului Emirates.

UPDATE 20:53 / Fanii lui Arsenal sînt foarte deranjaţi de primul 11 ales de Arsene Wenger, mai ales de faptul că Sanogo a fost preferat în atac. Englezii sînt foarte ironici pe reţelele de socializare, cu mesaje de genul: “Oare va atinge Sanogo balonul?”

atletico

UPDATE 20:34 / Italienii au ajuns la stadion!

UPDATE  20:20 / Scorul întîlnirilor dintre Arsene Wenger şi Pep Guardiola este 2-1 pentru spaniol, însă ultimul duel a fost cîştigat de managerul londonezilor.

UPDATE  19:58 / Milanezii par foarte încrezători înaintea meciului cu Atletico, lucru văzut şi într-un filmuleţ din drumul spre stadion.

Unul dintre cele mai echilibrate dueluri din optimile de finală ale Ligii Campionilor este cel dintre AC Milan şi Atletico Madrid, partidă care o prinde într-o pasă destul de proastă pe formaţia gazdă, care a cîştigat doar o partidă din ultimele 3 în Serie A.

Toate speranţele gazdelor stau în brazilianul Kaka, care a cîştigat toate cele 5 dueluri cu Atletico, în perioada în care juca la Real Madrid. De asemenea, este singurul supravieţuitor al formaţiei care cîştiga Liga Campionilor în 2007, alături de antrenorul italienilor, Clarence Seedorf.

Atletico are în schimb un moral foarte bun, reuşind să fie la egalitate în Primera cu Barcelona şi Real, cîte 60 de puncte. Spaniolii s-au calificat fără probleme în această fază a competiţiei, reuşind să cîştige grupa G, din care mai făceau parte Zenit, FC Porto şi Austria Viena, cu 16 puncte din 18.

Cel mai probabil vom avea un meci dominat de oaspeţi, cu multe goluri, cota pentru peste 2,5 goluri fiind 1,83.

Echipele probabile:
AC Milan (4-2-3-1): Abbiati – De Sciglio, Rami, Mexes, Emanuelson – Essien, N. de Jong – Poli, Kaka, Taarabt – Balotelli
Atletico (4-2-3-1): Courtois – Juanfran, Miranda, Godin, Insua – Koke, Gabi – Garcia, Diego, Arda – D. Costa

Arsenal – Bayern Munchen

Tragerea la sorţi nu a fost foarte blîndă cu londonezii, adversara din optimi fiind chiar deţinătoarea Ligii Campionilor. Sezonul trecut, tot în această fază a competiţiei, Bayern i-a eliminat pe „tunari”, însă elevii lui Arsene Wenger au fost aproape de o surpriză, conducînd cu 2-0 în minutul 80, după ce în tur pierduseră cu 3-1 pe teren propriu. Cele două echipe s-au mai întîlnit de 6 ori, germanii fiind în avantaj, cu 3 victorii, în timp ce londonezii au doar două. O singură partidă s-a terminat la egalitate

Formaţia antrenată de Guardiola practică un fotbal spectaculos, care a dus-o pe primul loc în Bundesliga, la 13 puncte de ocupanta locului 2, Bayer Leverkusen. Pentru „tunari”, meciul cu Bayern vine după 3 dueluri decisive, cu Liverpool în Cupă şi campionat, şi cu Manchester United, tot în campionat. Nemţii sînt favoriţii partidei, însă Arsenal îşi va vinde greu pielea, aşa că mai bine jucăm pe numărul de goluri, decît pe o cîştigătoare

1,65 este cota pentru „peste 2,5 goluri”