Dunărea Călărași – U Craiova 1-3! Vezi rezumat video

12.08.2018 | 17:35
Dunarea Calarasi  U Craiova 13 Vezi rezumat video

Dunărea Călărași – U Craiova 1-3 ! Oltenii au marcat trei goluri în deplasarea de la Călărași și au ieșit din pasa proastă. Pentru Universitatea urmează acum testul de pe propriul teren cu nemții de la Leipzig, formație care a învins-o fără drept de apel în prima manșă din turul 3 preliminar Europa League

Universitatea Craiova a urcat, cel puțin pentru moment, până pe locul 5 în clasamentul Ligii 1 Betano. Oltenii au reușit prima victorie a sezonului. De partea cealaltă, călărășenii pierd poziții importante și ajung până pe 7 după ce au suferit prima înfrângere a anului. VEZI AICI REZUMATUL PARTIDEI

Dunărea Călărași – U Craiova 1-3 ! Vezi rezumat video

Dunărea Călărași avea înaintea partidei cu Universitatea Craiova un început de sezon aproape perfect. Nu pierduse niciun meci, ba chiar bifase și o victorie și două remize după trei jocuri disputate pe prima scenă. Echipa lui Dan Alexa a debutat cu un meci pe terenul fostei campioane Viitorul și a reușit încă de la primul contact cu Liga 1 Betano să ia toate cele trei puncte. Honciu a deschis scorul în minutul 4, apoi Dunărea s-a apărat perfect și a reușit să plece cu toate punctele de la Ovidiu.  A doua etapă a adus la Călărași campioana. CFR Cluj a venit cu toate vedetele, dar nu a reușit să marcheze. S-a terminat 0-0 într-o partidă în care a ieșit din nou la rampă defensiva lui Alexa. Abia în runda a treia, Dunărea Călărași a primit primul gol în Liga 1 Betano. A și marcat în deplasarea de la Sibiu și a plecat cu un punct după 1-1 cu Hermannstadt

Erau probleme serioase pentru olteni înainte de această deplasare. Craiova a trecut printr-un adevărat șoc.  Leipzig a învins-o cu 3-1 pe Universitatea în prima manșă din turul III preliminar al Europa League. Returul are loc joia viitoare, pe noul „Ion Oblemenco”Nemții au dominat autoritar partida pe toată durata sa, pe lângă cele trei goluri, având multiple alte ocazii de a marca. Leipzig a avut nevoie de 25 de minute pentru a deschide scorul prin Konate, în urma unei faze fixe. Craiova a rezistat apoi eroic, însă nu a mai avut ce face odată cu apariția pe teren a trei jucători de bază din lotul nemților: Forsberg, Sabitzer și Poulsen. Ultimul i-a pasat decisiv lui Cunha la golul din minutul 77, iar apoi și-a trecut chiar el numele pe lista marcatorilor zece minute mai târziu. Oltenii au marcat nesperat în minutul 90+4 prin Martic, grație pasei nou-venitului Fedele. Leipzig a încheiat partida cu 23 de șuturi, dintre care 12 au prins spațiul porții, în timp ce Craiova a șutat de numai două ori.

Oltenii căutau la Călărași prima victorie a sezonului

Moralul oltenilor era unul slab și în Liga 1 Betano. Se aflau înaintea meciului de la Călărași pe locul 11 cu numai două puncte acumulate după trei jocuri disputate, dar victoria i-a readus în jocurile pentru play off. Oltenii au deschis sezonul cu un meci fără goluri, pe propriul teren, împotriva Politehnicii Iași. Prima deplasare a adus și prima înfrângere a anului. Sepsi s-a impus cu 1-0 prin golul marcat de Tandia în minutul 61 al partidei și oltenii rămâneau cu un singur punct. L-au luat pe al doilea tot pe arena Ion Oblemenco după un 2-2 spectaculos cu FC Botoșani.