Zhejiang Professional a învins Wuhan Three Towns cu 3-2, în etapa a 18 a campionatului Chinei, într-un meci în care Alex Mitriță a fost eroul gazdelor. Cum a fost descris fostul jucător de la Universitatea Craiova după reușita care a adus toate cele 3 puncte echipei sale.
Alexandru Mitriță s-a duelat duminică, 27 iulie, cu un alt român care joacă în China, Alexandru Tudorie. Meciul dintre Zhejiang Professional și Wuhan Three Towns a fost unul strâns până spre final, când fostul jucător de la Universitatea Craiova a dat lovitura decisivă.
Mitriță a impresionat din nou în China. El a ieșit la rampă în prelungiri, când a luat o acțiune pe cont propriu și l-a învins pe portarul advers cu un șut la colțul lung. Fotbalistul român a fost lăudat de către antrenorul său la finalul partidei.
„El este cel care schimbă jocul. Dă-i chiar și cel mai mic spațiu și va pedepsi adversarii. Talentul său ofensiv va crește odată cu îmbunătățirea chimiei echipei”, a declarat Raul Caneda, tehnicianul spaniol de la Zhejiang.
Universitatea Craiova a marcat în fiecare meci oficial de la startul noului sezon, dând astfel impresia că poate fi o echipă periculoasă și fără golgheterul ei din sezonul trecut, Alexandru mitriță. Specialiștii FANATIK au comentat pe seama acestui aspect, considerând că oltenii arată bine și fără jucătorul plecat în China.
„Știi ce mă gândeam, apropos de Mitriță. Poate să fie efectul pe care l-a avut PSG cu Mbappe. De ce nu? Până la urmă, Mitriță nu făcea faza defensivă. Erau un pic dependenți de el”, a declarat Florin Gardoș, în exclusivitate la FANATIK SUPERLIGA.
„Cert e că cei de la Craiova și-au făcut lot. Au un lot excelent. Au soluții pe bancă. Mirel a schimbat și sistemul. Dependența de Mitriță s-a dus. Ceilalți jucători trebuie să preia și sarcinile pe care le avea Mitriță și să marcheze”, a opinat la rândul său Vivi Răchită.