După zece ani, Premier League are din nou patru echipe în sferturile Ligii Campionilor! Ce s-a întâmplat în 2009! Video

Razvan Nicolae
in Champions League
14/03/2019, 00:11

După zece ani, Premier League are din nou patru echipe în sferturile Ligii Campionilor. Manchester United, Tottenham Hotspur, Manchester City şi Liverpool au obţinut biletele între cele mai bune opt echipe ale Europei, iar prima ligă din Anglia revine în top.

După zece ani, Premier League are din nou patru echipe în sferturile Ligii Campionilor. Manchester United ajungea în finală

Premier League are din nou patru echipe în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după o pauză de zece ani. În sezonul 2008-09, prima ligă din Anglia era reprezentată în UEFA Champions League prin Liverpool, Chelsea, Manchester United şi Arsenal. În sferturi, Liverpool şi Chelsea s-au duelat, iar meciul retur a fost unul de poveste, cu o remiză în care s-au marcat opt goluri. Londonezii au obţinut calificarea în semifinale după ce au câştigat pe “Anfield”, scor 3-1.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Manchester United şi Arsenal au obţinut, la rândul lor, calificarea în semifinalele Ligii Campionilor. “Diavolii” au trecut de FC Porto, în timp ce “tunarii” au eliminat-o pe Villarreal. Cele două formaţii s-au duelat în careul cu aşi, iar Manchester United, campioana Europei en-titre, a eliminat echipa antrenată pe atunci de Arsene Wenger, scor general 4-1.

La un pas de reeditarea finalei dn 2008

În a doua semifinală, Chelsea şi Barcelona s-au duelat pentru un bilet în finală, iar catalanii au obţinut calificarea în ultimul act graţie golului în plus marcat în deplasare. Cu toate acestea, londonezii au contestat îndelung arbitrajul lui Tom Henning Ovrebo. Norvegianul a fost alergat de Michael Ballack, care a vrut să-l ia la bătaie. Chelsea şi Manchester United jucaseră finala Ligii Campionilor în 2008, când “diavolii” s-au impus la loviturile de departajare.

În finala din 2009, Barcelona, cu Pep Guardiola pe bancă, a învins-o pe Manchester United, iar “extratereştrii” reuşeau un sezon perfect în care câştigau toate trofeele puse în joc. Duelul de pe 27 mai 2009 a fost prima şi singura finală europeană în care Lionel Messi şi Cristiano Ronaldo s-au duelat.