corespondenta din SPANIA
Andrei Șchiopu    Diana Flintoacă
în Dinamo
20/01/2020, 18:53
Dușan Uhrin, mulțumit după egalul cu Osijek: „Am ratat multe ocazii, dar sunt satisfăcut de cum am jucat!”. VIDEO corespondenta din SPANIA
Dușan Uhrin. Sursă foto: sportpictures.eu

Dușan Uhrin, antrenorul lui Dinamo, a vorbit la sfârșitul meciului cu Osijek, locul patru din Croația, pe care „câinii” l-au terminat la egalitate (1-1) în al treilea amical al iernii din cantonamentul de la Marbella. Tehnicianul ceh a declarat că este satisfăcut de jocul pe care elevii săi l-au prestat, chiar dacă au ratat mai multe ocazii mari.

Dușan Uhrin, mulțumit după egalul cu Osijek

Dușan Uhrin a declarat la sfârșitul meciului că este mulțumit de egalul cu Osijek și speră ca elevii săi să nu mai rateze ocazii cum au ratat împotriva locului patru din Croația și în Casa Pariurilor Liga 1: „Nu contează că nu am câștigat, cel mai important este cum felul în care am jucat.

În prima repriză am evoluat foarte bine, în a doua repriză am schimbat mulți jucători și a fost mai greu pentru ei să intre în ritmul partidei. Eu sunt satisfăcut de ce au făcut băieții astăzi, pentru că a fost un meci bun”.

„Noii jucători sunt bine, încă nu sunt pregătiți să joace 90 de minute, dar trebuie să avem răbdare. Trebuie să îl mai verific pe noul fundaș al nostru pentru că îi trebuie mai multă pregătire fizică. Nu știu dacă va rămâne la echipă la sfârșitul cantonamentului”, a mai spus Dușan Uhrin.

„Mai bine ratăm mult în amicale decât în campionat!”

Tehnicianul „câinilor” a vorbit și despre ratările pe care elevii săi le-au avut în partida cu Osijek: Am ratat foarte multe oportunități, chiar ocazii mari, dar e mai bine să ratăm acum, decât în campionat. Echipa încearcă să tragă din greu și să facă tot ce îi stă în putință pentru a juca mai bine”.

„Straton a apărat foarte bine și o să decid într-o săptămână cine va fi titular în poartă”, a încheiat Dușan Uhrin.

Partida cu Osijek a fost a treia din cantonamentul din Spania pentru Dinamo. În primul meci, „câinii” au suferit o înfrângere cu Dynamo Dresda (0-1), iar în a doua confruntare au terminat la egalitate cu VFL Bochum (1-1).