Sport

Gigi Becali s-a ținut de cuvânt. Primul 11 al FCSB la Glasgow este uluitor! Luis Phelipe, titular, Mihai Popescu fundaș stânga. Exclusiv

Cum arată echipa de start a FCSB pentru duelul cu Rangers din UEFA Europa League. Fanatik a aflat surprizele pregătite în primul „11”.
24.10.2024 | 17:19
Gigi Becali sa tinut de cuvant Primul 11 al FCSB la Glasgow este uluitor Luis Phelipe titular Mihai Popescu fundas stanga Exclusiv
Fanatik a aflat primul „11” al FCSB pentru meciul cu Rangers din UEFA Europa League. Foto: colaj Fanatik.
ADVERTISEMENT

FCSB caută a treia victorie consecutivă în UEFA Europa League. După victoriile cu RFS (4-1) și PAOK (1-0), campioana României va avea parte de un nou duel complicat împotriva lui Rangers, joi, 24 octombrie, ora 22:00. FANATIK dezvăluie în exclusivitate cum arată echipa de start a roș-albaștrilor în duelul de pe Ibrox Stadium.

Echipa de start a FCSB-ului pentru meciul cu Rangers din UEFA Europa League! Mihai Popescu, fundaș stânga!

Gigi Becali s-a ținut de cuvânt. Campioana României va evolua în primul „11” contra lui Rangers cu Mihai Popescu în postura de fundaș stânga. Din informațiile FANATIK, Alexandru Pantea va fi titularizat pe postul de fundaș dreapta, în timp ce Mihai Popescu va fi trecut în partea stângă a apărării, în locul lui Risto Radunovic.

ADVERTISEMENT

O altă surpriză de proporții o reprezintă titularizarea lui Luis Phelipe. Din informațiile FANATIK, brazilianul va fi pe gazon încă din primul minut în duelul din Scoția. Marius Ștefănescu este, de asemenea, titular, așa cum Gigi Becali a anunțat în exclusivitate la FANATIK SUPERLIGA.

Echipa de start a FCSB la meciul cu Rangers (4-2-3-1): Târnovanu – Pantea, Dawa, Ngezana, M. Popescu – Edjouma, Alhassan – Ștefănescu, Luis Phelipe, Miculescu – Bîrligea.

ADVERTISEMENT

Absențe importante la FCSB!

FCSB are absențe importante la duelul cu Rangers din UEFA Europa League. Principala absență, remarcată inclusiv de scoțieni, este cea a căpitanului Darius Olaru. Internaționalul român în vârstă de 26 de ani este suspendat, din cauza cartonașului roșu văzut în meciul cu PAOK.

ADVERTISEMENT

Totodată, campioana României nu se va putea baza pe Adrian Șut. Mijlocașul „roș-albaștrilor” trece printr-o tragedie și nu a făcut deplasarea în Scoția alături de restul lotului. Florin Tănase și Mihai Lixandru, ambii accidentați, nu sunt pe foaia de joc.

De cealaltă parte, scoțienii anunță că Rangers, care parcurge o adevărată criză de rezultate, nu se va putea baza pe Oscar Cortes, Rabbi Matondo și Ridvan Yilmaz, toți accidentați. De asemenea, atacantul brazilian Danilo este incert.

ADVERTISEMENT
  • 80,75 de milioane de euro este valoarea lotului lui Rangers, conform Transfermarkt.com
  • 36,85 de milioane de euro este cota de piață totală a fotbaliștilor de la FCSB, potrivit site-ului de specialitate german

Surpriză pregătită și de Philippe Clement

Accidentările de la Rangers l-au determinat pe Philippe Clement să ia o decizie radicală înaintea duelului cu FCSB din UEFA Europa League. Antrenorul belgian al vicecampioanei Scoției l-a chemat la prima echipă pe Zak Lovelace.

Atacantul în vârstă de doar 18 ani a fost chemat de la echipa a doua a lui Rangers și este așteptat să fie pe foaia de joc cu FCSB. Născut în Londra, Zak Lovelace are o cotă de piață de 500.000 de euro, conform Transfermarkt.com. „Zak Lovelace va fi în lot cu FCSB”, a spus Clement, la conferința de presă.