Sport

Echipa din SuperLiga s-a salvat de la retrogradare și a rezolvat problema cu antrenorul! Anunțul oficial al clubului. Update

O echipă din SuperLiga care a impresionat în play-out s-a salvat fără emoții de la retrogradare și a luat imediat o decizie importantă pentru sezonul viitor.
21.05.2026 | 13:20
Echipa din SuperLiga sa salvat de la retrogradare si a rezolvat problema cu antrenorul Anuntul oficial al clubului Update
Au evitat retrogradarea și au rezolvat rapid problema antrenorului! Ce clauză s-a activat automat
ADVERTISEMENT

Oțelul Galați a avut un final de sezon excelent în Superliga României. Moldovenii s-au salvat de la retrogradare fără prea mari emoții, iar suporterii au primit deja o veste excelentă pentru stagiunea viitoare. Contractul lui Stjepan Tomas (50 de ani) s-a prelungit.

UPDATE: Anunțul oficial din partea Oțelului Galați

Așa cum FANATIK a informat în decursul zilei de miercuri, 20 mai, Stjepan Tomas va continua la Oțelul Galați ca urmare clauzei stipulate în contract, care îi va prelungi contractul automat datorită îndeplinirii obiectivului. Formația de la malul Dunării a făcut anunțul oficial pe site-ul clubului: „SC Oțelul Galați anunță prelungirea contractului antrenorului principal Stjepan Tomas pentru încă un sezon competițional, după ce tehnicianul croat și-a îndeplinit obiectivul stabilit la momentul preluării echipei: clasarea în primele trei poziții ale play-out-ului Superligii.

ADVERTISEMENT

În vârstă de 50 de ani, Stjepan Tomas a semnat cu SC Oțelul Galați în luna martie a acestui an un contract valabil până la finalul sezonului 2025/2026, cu opțiune de prelungire. Parcursul echipei din ultimele luni și îndeplinirea obiectivului sportiv au activat automat continuarea colaborării dintre cele două părți”, se arată în comunicatul emis de Oțelul Galați.

Au evitat retrogradarea și au rezolvat rapid problema antrenorului! Ce clauză s-a activat automat

În luna martie, oficialii de la Oțelul Galați au luat o decizie îndrăzneață. Pe banca tehnică a fost numit antrenorul croat Stjepan Tomas, care până în acel moment nu mai avusese nicio experiență în fotbalul românesc. Alegerea s-a dovedit însă una extrem de inspirată.

ADVERTISEMENT

Cu el pe banca tehnică, Oțelul a făcut un play-out de senzație. Formația dunăreană a obținut 14 puncte în cele nouă meciuri disputate și s-a salvat fără emoții de la retrogradare. Moldovenii au încheiat pe locul 3, la 10 puncte în fața Farului Constanța, formație care merge la baraj.

ADVERTISEMENT

Contractul lui Stjepan Tomas la Oțelul a fost prelungit!

FANATIK a aflat că în contractul lui Stjepan Tomas exista o clauză de prelungire automată în cazul în care Oțelul Galați încheia sezonul în primele nouă echipe din Superliga. Victoria categorică obținută în ultima etapă, 5-1 pe terenul celor de la Petrolul Ploiești, le-a asigurat moldovenilor această poziție, iar înțelegerea tehnicianului croat a fost extinsă automat.

ADVERTISEMENT

Astfel, cu cele 14 puncte adunate în mandatul său la Oțelul, croatul și-a asigurat încă un sezon de contract la formația gălățeană. Moldovenii au încheiat stagiunea din Superliga României cu cinci meciuri fără înfrângere, iar în ultima rundă formația de pe malul Dunării s-a impus clar, scor 5-1, în deplasare, cu Petrolul Ploiești.

În cariera sa, Stjepan Tomas a mai antrenat echipe precum Antalyaspor, Rizespor, Goztepe, Sheriff Tiraspol sau Osijek. Ca fotbalist, a adunat 49 de selecții la naționala de seniori a Croației, pentru care a reușit să înscrie și un gol.

ADVERTISEMENT