Sergiu Preda    Claudiu Surmei
în Fotbal international
26/08/2018, 17:17
Echipa lui Olăroiu, victorie în campionatul Chinei după o pauză de 3 meciuri. Video GALERIE FOTO

Echipa lui Cosmin Olăroiu a obținut o nouă victorie în campionatul Chinei, după ce nu reușise să își adjudece toate cele 3 puncte în niciuna din ultimele 3 etape. Jiangsu Suning – Guangzhou R&F s-a terminat 2-0, la capătul unui meci echilibrat în care golurile au venit pe final. Trupa antrenată de Olăroiu se află pe locul 5 în campionat după 20 de etape scurse din actualul sezon. Celălalt tehnician român din China nu o duce deloc bine. Dan Petrescu e pe ultimul loc cu Guizhou Zhicheng.

Jiangsu Suning a învins Guangzhou R&F cu scorul de 2-0 în etapa a 20-a din Superliga Chinei. Tehnicianul român a trimis în teren următorul 11: Gu – Zhou, Paletta, Li, Yang – Wang, Wu, Tian, Gao – Eder, Teixeira. La Guangzhou au jucat: Cheng – Tang, Jiang, Yi, Li, Chen – Zhang, Urso Junior, Renatinho – Chang, Zahavi.

Olăroiu venea după 3 etape în care echipa sa nu reușise să învingă pe nimeni. Tehnicianul român a reușit să își motiveze elevii la ultimul meci, iar aceștia au obținut toate cele 3 puncte puse în joc. Cele două echipe au preferat să se tatoneze reciproc în prima repriză și să aștepte o greșeală din partea adversarilor, astfel că scorul la pauză a fost 0-0. Eder a deschis scorul în minutul 73 al întâlnirii, din penalty. Teixeira a făcut 2-0 în minutul 94 și Jiangsu Suning rămâne pe locul 5 în Superliga Chinei după 20 de etapte.

Echipa lui Olăroiu, victorie în campionatul Chinei după o pauză de 3 meciuri

Jiangsu are în acest moment 33 de puncte în clasament, cu 6 puncte mai puțin decât ocupanta locului 3, care asigură prezența în competițiile intercluburi desfășurate în Asia, însă trupa lui Olăroiu are și un meci în plus disputat față de Guangzhou Evergrande. Celălalt tehnician român din China, Dan Petrescu, nu e duce deloc bine în campionat. Echipa pe care o antrenează, Guizhou Zhicheng, e pe ultimul loc și sunt șanse mici să evite retrogradarea. Antrenorul român a ajuns pe ultimul loc în campionat după ce a pierdut, din nou, scor 1-0 împotriva celor de la Tianjin Quanjian, ocupanta locului 6. Singurul gol al întâlnirii a fost marcat de Xuri Zhao, în minutul 72. De remarcat că formația lui Petrescu putea să deschidă scorul, dar croatul Nikica Jelavic a ratat o lovitură de la 11 metri în prelungirile primei reprize.

Clasament Superliga Chinei

Dan Petrescu speră într-o minune la Guizhou

Dan Petrescu a reușit surpriza în urmă cu doar câteva zile, când a câștigat în fața ocupantei locului 2, Shandong Luneng, pe care a învins-o cu scorul de 3-1. Deși echipa lui s-a impus, Dan Petrescu a fost atunci trimis în tribune înaintea finalului meciului. Tehnicianul care luptă din răsputeri pentru miracolul salvării de la retrogradare a ultimei clasate Guizhou Zicheng, şi-a ieşit din fire şi a început să vocifereze la adresa arbitrului de centru, numai că a făcut-o în limba română, evident necunoscută cavalerului fluierului.

Dan Petrescu are toate motivele din lume să forţeze minunea salvării de la retrogrdare. Femeia care se ocupă de destinele clubului a promis tehnicianului român că dacă va reuşi acest lucru va fi premiat cu 14 milioane de euro, o sumă record de premiere a unui asemenea obiectiv. Totodată ea a ţinut să precizeze că are încredere nemărginită în antrenorul român, pe care îl va păstra şi în a doua ligă, în cazul în care totuşi echipa va retrograda la finalul acestui sezon, din care au mai rămas de disputat doar 15 etape.