Echipa națională de fotbal feminin a României a început cu stângul preliminariile pentru EURO! “Tricolorele” au fost învinse de Belgia

08.10.2019 | 21:28
Echipa nationala de fotbal feminin a Romaniei a inceput cu stangul preliminariile pentru EURO Tricolorele au fost invinse de Belgia

Naționala feminină de fotbal a României a pierdut primul meci din campania de calificare pentru Campionatul European din 2021. Selecționata Belgiei a fost cea a care le-a învins pe “tricolore”, singurul gol al partidei venind în minutul 9, după reușita lui Deneve.

Naționala feminină de fotbal a pierdut cu Belgia

Naționala feminină de fotbal a României a pierdut, scor 0-1, confruntarea cu Belgia din prima rundă a grupei de calificare la Campionatul European din 2021. Unicul gol al partidei care s-a desfășurat la Cluj, pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu a fost marcat de Deneve, în minutul 9.

Belgiencele au dominat meciul din Gruia, având, pe lângă golul marcat, o altă ocazie mare în minutul 77, când Van Kerkhoven a trimis peste poarta apărata de Mirela Pop, jucătoare legitimată la Universitatea Cluj. Înafară de România și Belgia, din grupa H a preliminariilor pentru EURO 2021 mai fac parte Elveția, Croația și Lituania.

România a debutat cu o înfrângere în preliminariile EURO 2021. Sursă Foto: FRF

România, ultima în grupă

După înfrângerea cu Belgia, selecționata feminină a României este pe ultimul al grupei H, dar a disputat un singur meci, spre deosebire de ceilalți adversari, care au disputat două sau chiar trei partide, cum este cazul Elveției, Croației și Lituaniei.

Elveția este pe primul loc, cu trei victorii din tot atâtea posibile, iar pe locul doi este Belgia, care are tot punctaj maxim, dar cu un meci mai puțin disputat. Ultimele două meciuri ale echipei naționale a României din acest an sunt programate în luna noiembrie, când va juca cu Lituania pe 8 și în Elveția pe 12, iar următoarele confruntări sunt programate anul viitor, după următorul program:

• 14 aprilie 2020: Croația – România
  • 5 iunie 2020: Lituania – România
  • 9 iunie 2020: România – Elveția
  • 18 septembrie 2020: Belgia – România
  • 22 septembrie 2020: România – Olanda

Turneul final al Campionatului European de fotbal feminin va fi organizat în Anglia, în vara anului 2021. Meciurile se vor desfășura în opt orașe: Brighton & Hove, Londra, Manchester, Milton Keynes, Nottingham, Rotherham, Sheffield și Southampton.