România, meci decisiv cu Islanda pentru locul de baraj. Ce echipă va folosi Mirel Rădoi împotriva nordicilor

FANATIK a pus pe hârtie cum ar putea arăta primul unsprezece al României în partida cu Islanda din preliminariile Campionatului Mondianl din Qatar 2022.
11.11.2021 | 08:00
Romania meci decisiv cu Islanda pentru locul de baraj Ce echipa va folosi Mirel Radoi impotriva nordicilor
Mirel Rădoi și-a cristalizat un prim „11” pentru meciul cu Islanda. foto: colaj Fanatik

Echipa națională a României luptă pentru calificarea la barajul pentru Campionatul Mondial de anul viitor din Qatar împotriva Islandei și Liechtensteinului.

Mirel Rădoi consideră că „tricolorii” au evoluat foarte mult ca joc și la nivel de grup față de barajul cu Islanda de la EURO 2020 și e foarte optimist înainte de meciul din Ghencea de joi, 11 noiembrie.

Ce echipă probabilă ar putea folosi Mirel Rădoi în România – Islanda, meci decisiv pentru locul de baraj la CM 2022

FANATIK a schițat cum ar putea arăta echipa trimisă pe teren de Mirel Rădoi împotriva Islandei, în care am putea să mai ștergem puțin din gustul amar rămas după eliminarea din barajul de la Reykjavik.

Ce echipă probabilă ar putea trimite Mirel Rădoi în meciul cu Islanda

• România: Niță – Rațiu, Chricheș, Nedelcearu, Bancu – Cicâldău, R. Marin, Stanciu – I. Hagi, Pușcaș, Fl. Tănase

Mirel Rădoi a debutat în mandatul său de 14 luni la echipa națională nu mai puțin de 28 de jucători, însă sunt șanse mari ca doar unul singur să fie titular cu Islanda, fundașul dreapta Andrei Rațiu. Jucătorul lui Huesca a jucat în premierăt sub „tricolor” chiar în turul cu Islanda de la Reykavik, de pe 2 septembrie, câștigat de România cu 2-0, fiind promovat de Rădoi de la naționala U21.

După mai bine de un an de la debutul pe banca României, Mirel Rădoi pare că în sfârșit a reușit să cristalizeze un prim unsprezece, după ce a convocat nu mai puțin de 65 de jucători.

Care sunt cei mai folosiți jucători de Mirel Rădoi la națională

Nicolae Stanciu a fost preferatul lui Mirel Rădoi în mandatul său și a fost cel mai utilizat jucător de către selecționer, fiind și unul dintre cei mai constanți „tricolori”.

Printre jucătorii preferați ai lui Mirel Rădoi se mai numără și Răzvan Marin (14 meciuri), Ianis Hagi și Alexandru Cicâldău (12 meciuri), cei mai puțini folosiți dintre cei care ar putea fi prezenți pe teren cu Islanda fiind Andrei Rațiu (4 meciuri) și Florin Tănase (6 meciuri).

Câte meciuri au în mandatul lui Mirel Rădoi posibilii titulari din meciul cu Islanda

România, amintiri plăcute cu Islanda de pe stadionul Ghencea

Echipa naționala a României reușea în campania din preliminariile Campionatului Mondial să învingă cu 4-0 Islanda pe stadionul Ghencea.

Hagi deschidea scorul încă din minutul 7 și Dan Petrescu ducea scorul la 2-0 în minutul 39. Costel Gâlcă marca pentru 3-0 în minutul 65 iar Gică Hagi făcea dubla din penalty în minutul 85.

Cu toate acestea, în meciurile fără spectatori România are doar două victorii în ultimii trei ani de zile, dintre care una într-un amical cu Belarus, deși am jucat „acasă” nu mai puțin de șase meciuri:

Ce a declarat Mirel Rădoi înainte de meciul cu Islanda

Mirel Rădoi consideră că naționala României a evoluat foarte mult atât ca nivel de joc cât și ca grup față de barajul de calificare la EURO 2020 de la Reykjavik din 2020: „Chiar dacă mai au șanse teoretice de calificare ei vin să joace ca și când nu ar avea nimic de pierdut și încearcă să integreze jucători de la U21. Au șanse, dar eu cred că nu își vor schimba stilul pentru aceste două meciuri.

E un stil mult diferit față de echipa din barajul de la EURO. Procentul posesiei a crescut și antrenorul lor are principii bune și moderne. Se va modifica echipa ca structură.

Ar trebui să ne avantajeze acest joc. Cred că în momentul de față avem mult mai multe lucruri de pierdut decât Islanda și asta ar trebui să conteze foarte mult.

„Jocul nostru de la barajul cu Islanda nu a fost unul foarte bun. După primele 2o de minute jocul s-a echilibrat. Acum echipa arată mult mai multă determinare, avem spirit de echipă și sacrificiu. Arătăm mult mai bine din punctul ăsta de vedere”. – Mirel Rădoi despre cum s-a schimbat naționala de la barajul cu Islanda

• 15 meciuri are cel mai utilizat jucător în mandatul lui Mirel Rădoi: Nicolae Stanciu
  • 1 victorie din 6 meciuri are România în ultimii 3 ani pe teren propriu în meciurile oficiale fără spectatori
  • 4-0 e rezultatul ultimului meci disputat între România și Islanda pe Ghencea (10 septembrie 1997)
  • 2-0 e scorul cu care a câștigat România meciul de la Reykjavik din preliminariile Campionatului Mondial
  • 1 jucător debutat de Mirel Rădoi ar putea fi titular cu Islanda: Andrei Rațiu

• (P) Cotă EXCLUSIVĂ Fortuna: 2,54 este cota pentru „sub 2 goluri” la meciul România – Islanda. Vezi aici toate cotele!