Toate TRANSFERURILE iernii. Cele mai TARI TUNURI! Cum arată primul “11” la toate echipele din Liga 1

Răzvan Scarlat   
în Special Fanatik
13/02/2016, 00:01
Toate TRANSFERURILE iernii. Cele mai TARI TUNURI! Cum arată primul “11” la toate echipele din Liga 1 GALERIE FOTO

Cu excepţia Craiovei, care nu a bifat nici un transfer, celelalte echipe au reuşit campanii spectaculoase de achiziţii. Mai ales primele şase clasate, care şi-au declarat intenţia clară de a cîştiga titlul.

Steaua a adus super jucători, în frunte cu Tamaş, Pintilii, Gebhart sau Marica, Viitorul şi-a asigurat poarta prin legitimarea lui Pecanha, iar Astra l-a repatriat pe Takayuki. Nici Pandurii, Dinamo şi ASA Tîrgu Mureş nu s-au lăsat mai prejos. Lupta în play-out va fi, la rîndul ei, foarte aprinsă, acolo unde FC Voluntari a fost campioana transferurilor. Iată, în continuare, toate mutările din Liga 1 şi echipele probabile ale combatantelor.

ASTRA

Antrenor: Marius Şumudică

Veniri: Boudjemaa (Slavia Praga), Takayuki (Osmanlispor), Scarlatache (liber)

Plecări: Tembo, Gourye (contracte reziliate), Budescu (Dalian Yifang, China)

Echipa probabilă (4-2-3-1): Silviu Lung Jr. – Enache, V. Găman, Geraldo, J. Morais – Takayuki, Boldrin – Boudjemaa, Teixeira, De Amorim – Alibec

VIITORUL

Antrenor: Gheorghe Hagi

Veniri: Pecanha, Vl. Rusu (ambii de la Petrolul), C. Perju (FC Braşov), Herold Goulon (Omonia Nicosia), Pablo De Lucas (Beitar Ierusalim)

Plecări: Mitrea (Ascoli), Aganovici (AEL Limassol), Rîmniceanu (Dinamo), Albuţ, Ciupe, L. Munteanu (contracte reziliate), Mişelăricu (Petrolul), Gavra, Albuţ (Gaz Metan), Vînă (Dunărea Călăraşi), B. Mitache, B. Ţîru, V. Achim (toţi la FC Voluntari)

Echipa probabilă (4-3-3): Pecanha – Benzar, Goulon, Boli, Cr. Ganea – R. Marin, I. Filip, De Lucas – Nicoliţă, Cernat, Fl. Tănase

PANDURII

Antrenor: Edward Iordănescu

Veniri: Acsinte (Botoşani), Ropotan (Petrolul), Răuţă (Mioveni), Antal (Hapoel Tel Aviv), Bunoza (liber de contract)

Plecări: Momcilovici (Steaua), Filippetto, Khalouta (contracte reziliate)

Echipa probabilă (4-2-3-1): Mingote – Unguruşan, Săpunaru, Bunoza, Acsinte – Ropotan, Droppa – Antal, Nistor, Răduţ – Hora

DINAMO

Antrenor: Mircea Rednic

Veniri: Hanca (ASA), V. Lazăr (Chiajna), Rîmniceanu (Viitorul), Ekeng (liber), Vl. Olteanu (Braşov), Muţiu (Tărlungeni), Batin (liber), Bartalsstovu (Levanger), Romario Kortzorg (liber)

Plecări: Feussi (Chiajna), Fai (Standard Liege), Abraham, Ghomsi, Vojnovici, Shalaj, Van Haaren (contracte reziliate), I. Popescu, B. Gavrilă (ambii, Petrolul), C. Matei (Atromitos)

Echipa probabilă (4-2-3-1): Cerniauskas – Hanca, A. Marc, Mevlja, St. Filip – Anton, Ekeng– Rotariu, Palic, Batin – Gnohere

STEAUA

Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Veniri: Popadiuc, Chitoşcă, Ştefănescu (Ceahlăul), Bourceanu (liber), Pintilii (Hapoel Tel Aviv), Pîrvulescu (FC Voluntari), Marica (liber), Momcilovici (Pandurii), Bawab (CS U), Gebhart (Nurnberg), Tamaş (liber)

Plecări: Guilherme, Alcenat, Breeveld, Tade, Aldea, Tîrnovan (scoşi din lot), Ştefănescu, Tudorie, Enceanu (FC Voluntari), Tahar (Boavista)

Echipa probabilă (4-1-4-1): Niţă – Papp, Varela, Tamaş, Toşca – Pintilii – Ad. Popa, Stanciu, Chipciu, Hamroun – Marica

 ASA TG. MUREŞ

Antrenor: Petre Grigoraş

Veniri: Ad. Mutu (liber), Ţucudean (Charlton), M. Constantin (Jiangsu), G. Matei (Clinceni), L. Buş (Dunărea Călăraşi), Ciolacu (liber), Sg. Muth (Gaz Metan)

Plecări: Hanca (Dinamo), Golanski (Gornik Zabrze), Bejan (Cracovia), Manolov (liber), Luis Pedro, Kortzorg (contracte reziliate), Axente (Maccabi Netanya)

Echipa probabilă (4-2-3-1): Stăncioiu – Velayos, M. Constantin, I. Gonzales, Balici – G. Mureşan, Brandan – Jazvic, Cl. Voiculeţ, Mutu – Ţucudean

 CSMS IAŞI

Antrenor: Nicolo Napoli

Veniri: Onduku (Bayelsa), Llulaku (Gaz Metan), A. Cristea (liber)

Plecări: Dantas, Grigorie, L. Ganea (contracte reziliate)

Echipa probabilă (4-2-3-1): Caparco – Voicu, Mihalache, Frăsinescu, Ţigănaşu – Mitic, Creţu – Viveiros, V. Gheorghe, Onduku – Golubovic

CS U CRAIOVA

Antrenor: Daniel Mogoşanu

Veniri:

Plecări: Bawab (Steaua), Bălgrădean, Ferfelea, Curelea (puşi pe lista de transferuri)

Echipa probabilă (4-4-2): Straton – Achim, Iliev, Acka, Izvoranu – Băluţă, Zlatinski, Madson, Bancu – Nuno Rocha, Măzărache

FC BOTOŞANI

Antrenor: Cristian Pustai

Veniri: Casado (Spartak Trnava), Al. Ichim (Ceahlăul), Bujor, N. Muşat (Clinceni), Carralero (CF Ebro), Matulevicius (Tobol), Tomozei (Rm. Vâlcea)

Plecări: Acsinte (Pandurii), Danci (Gaz Metan), R. Costin, A. Cordoş, Browne, Batin, Neziri, C. Roşu, Brata (contracte reziliate)

Echipa probabilă (4-2-3-1): Pleşca – Dimitrov, Ngadeu, Miron, Muşat – Bordeianu, Vaşvari – Martinus, Fulop, Cabrera – Hadnagy

CFR CLUJ

Antrenor: Antonio Conceicao

Veniri: Ruiz (liber)

Plecări: N. Roşu (Chiajna)

Echipa probabilă (4-2-3-1): Mincă – Tiago Lopes, Larie, A. Mureşan, Camora – Gomelt, Ruiz – Petrucci, Jakolis, Vitor Bruno – Cristian Lopez

ACS POLI TIMIŞOARA

Antrenor: Florin Marin

Veniri: Rajcomaar (liber de contract), Elvis Pisas (liber), Ignea (Baia Mare), Jugovici (Celje), A. Suares (Tenerife)

Plecări: Luchin (Levski), Ed. Pap, Segovia (contracte reziliate), Sarmov (Stara Zagora)

Echipa probabilă (4-2-3-1): Smaranda – Belu, Scutaru, Cînu, D. Popescu – Llorente, Melinte – Bărbuţ, Zicu, Ov. Popescu – Elek

CONCORDIA CHIAJNA

Antrenor: Adrian Falub

Veniri: Feussi (Dinamo), N. Roşu (CFR Cluj), Obodo (liber), Niasse (liber), Milevski (liber)

Plecări: C. Ţîră (Rapid), Sîrghi (contract reziliat), Vagner, Grădinaru, D. Lung, Voineag, M. Marin, Madeira, S. Pană, M. Constantinescu,  L. Ion, Ciobanu (excluşi din lot), Dina (AEL Limassol)

Echipa probabilă (4-2-3-1): Matache – Bărboianu, Mamele, Tincu, Feussi – Obodo, N. Roşu – Serediuc, Cristescu, Purece – Milevski

FC VOLUNTARI

Antrenor: Ionel Ganea

Veniri: Monakana (Brighton), Filipov (Beroe Stara Zagora), Bornescu (liber), Calancea (Ceahlăul), Shamsin (Al Egtmaaey), Ştefănescu, Tudorie, Enceanu (Steaua), B. Mitache, B. Ţîru, V. Achim (Viitorul), Moke (Rapid)

Plecări: M. Costea (contract reziliat), Pîrvulescu (Steaua), Goossens, Novakovici (contracte reziliate)

Echipa probabilă (4-1-4-1): Bornescu – Filipov, Ţîru, Spahija, Mitache – Moke – L. Rus, Achim, H. Kone, Iorga – Ad. Bălan

PETROLUL

Antrenor: Constantin Schumacher

Veniri: Paolucci (Latina Calcio), Inez (Botev Plovdiv), Mişelăricu (Viitorul), Begeorgi, Lesoimie (Ajaccio), Guerriero (Stade Lavallois), Pacar (Servette Geneva), Prestia (liber), I. Popescu (Dinamo), B. Gavrilă (Petrolul), Ziani (liber), Astafei (Adanaspor), Stana (Ceahlăul)

Plecări: Pecanha, Vl. Rusu (ambii Viitorul), Ropotan (Pandurii), Al. Tudose, Lemnaru, Velasco, Milinceanu, Farina, Al. Chiriţă (contracte reziliate), Toto Tamuz (liber)

Echipa probabilă (4-1-4-1): Cobrea – David, Prestia, Inez, Begeorgi – Bucşa – Pacar, Zoubir, Marinescu, Varga – Paolucci.

Cum se împart locurile europene, cine retrogradează

Din retur mai sînt încă trei etape de disputat. Locurile 1-6 se vor califica în play-off, în timp ce poziţiile 7-14 vor juca în play-out. Vor retrograda direct echipele de pe locurile 13 şi 14. Formaţia de pe locul 12 va juca un meci de baraj cu învingătoarea unui alt baraj care se va da între ocupantele locului doi din cele două serii de Liga 2.

România va avea cinci reprezentate în cupele europene, după cum urmează:

Ocupanta locului 4 la finele sezonului 2015-2016 al campionatului Ligii 1, în al doilea tur preliminar al Europa League, prevăzut să aibă loc în zilele de 14 (turul) şi 21 iulie (returul).

Campioana şi vicecampioana, în al treilea tur preliminar al UEFA Champions League (26/27 iulie şi 2/3 august). La tragerea la sorţi, cele două formaţii vor fi pe tablouri diferite: ruta campioanelor şi ruta non-campioanelor.

Câştigătoarea Cupei României şi ocupanta locului 3, în turul trei preliminar al Europa League (28 iulie şi 4 august

20 de milioane de euro este suma garantată de UEFA pentru echipele care acced în grupele Ligii Campionilor

2 echipe vor retrograda direct la finalul play-out-ului, în timp ce a treia va juca baraj pentru a rămîne în Liga 1

Închide ×