Simona Halep a cerut două on-court coaching-uri în meciul cu Aryna Sabalenka. Cheia victoriei: „Începe să facă pași din ce în ce mai greu, nu îi da timp”

20.02.2020 | 20:14
Simona Halep a cerut doua oncourt coachinguri in meciul cu Aryna Sabalenka Cheia victoriei Incepe sa faca pasi din ce in ce mai greu nu ii da timp

UPDATE, ora 20:10/ Artemon Apostu-Efremov a coborât din lojă și după al doilea set, câștigat de Simona cu 6-2, și a transmis: „Nu trebuie să complici lucrurile, trebuie să faci aceleași lucruri ca până acum. Încearcă să o presezi în continuare, dacă nu îi dai timp ea va ajunge să dea mingile pe afară.

Poți să încerci scurtă, dar când nu ai alte opțiuni, încearcă să o surprinzi, dacă vrei să faci scurtă, maschează-ți intenția. Ea începe să facă pași din ce în ce mai greu, profită de asta”.

Știrea inițială, ora 19:45

Simona Halep a pierdut primul set al meciului cu Aryna Sabalenka, 3-6, și a cerut on-court coaching. Artemon Apostu-Efremov a coborât din lojă și a sfătuit-o pe Simona să încerce să atace mai mult, să intre mai în teren, pentru a pune presiune pe adversară.

Simona Halep a pierdut primul set cu Sabalenka

După un meci maraton cu Ons Jabeur, în optimi, decis în tiebreak-ul setului decisiv, Simona Halep a revenit, la 24 de ore, pe terenul central de la Dubai pentru confruntarea cu Aryna Sabalenka.

Sportiva din Belarus a reușit să câștige primul set, 6-3, în care a atacat de fiecare dată când a avut o ocazia și a profitat de un prim serviciu de multe ori ezitant al Simonei.

La finalul setului, Artemon Apostu-Efremov, singurul antrenor al Simonei prezent la Dubai, a coborât din lojă și a oferit primul on-coart coaching al meciului:

Trebuie să o împingi mai mult înapoi în timpul punctelor, tu reușești să o contrezi bine, dar ai probleme să închizi punctul, trebuie să mergi mai aproape de minge, să intri în teren și să încerci să ataci. Trebuie să faci pasul mai repede spre minge, pentru că ea știe, te așteaptă, și atacă ea prima.

Trebuie să profiți mai mult de șansele să ataci, chiar și pe serviciu. O să greșești mai multe, dar o să pui presiune pe ea. Intră mai mult în teren, să te vadă că ești aici”, a transmis antrenorul.

Cât contează sfaturile antrenorului?

Simona Halep a cerut sfaturile lui „Arte” și în setul decisiv al meciului cu Ons Jabeur, câștigat, în final, după tiebreak, dar a suprins la conferința de presă, când, întrebată despre on-court coaching, a reacționat: „Să fiu sinceră, n-am nicio idee ce mi-a transmis Arte, așa că…”.

În primul set al meciului cu Aryna Sabalenka, principala problemă a Simonei a părut serviciul. Halep a reușit să câștige doar 46%, 6 din 13, dintre punctele jucate pe propriul său serviciu, pe care, de cele mai multe ori, l-a trimis fără forță și i-a permis sportivei din Ucraina să atace decisiv.