Elevii lui Dică, probleme în timpul meciului Rudar-FCSB. Ce au acuzat!

27.07.2018 | 11:37
Elevii lui Dica probleme in timpul meciului RudarFCSB Ce au acuzat

Elevii lui Dică, probleme în timpul meciului Rudar-FCSB. Vicecampionii României s-au împus pe terenul slovenilor în maşa tur din turul doi preliminar al Europa League, scor 2-0, dar vicecampionii României tot au fost nemulţumiţi.

Gigi Becali a dezvăluit zile trecute pentru FANATIK.RO că nu acceptă nici un pas greşit ale elevilor săi în faţa slovenilor de la Rudar, deoarece o eventuală eliminare prematură din cupele europene ar însemna dezastrul pentru FCSB. Astfel, vicecampionii au băgat la cap mesajul patronului şi au câştigat manşa tur din deplasare cu scorul de 2-0.

Elevii lui Dică, probleme în timpul meciului FCSB-Rudar. Ce au acuzat!

Chiar dacă vicecampionii României s-au impus în deplasare, totuşi FANATIK.RO a aflat că fotbaliştii lui Nicolae Dică i s-au plâns antrenorului lor de starea gazonului pe care au disputat meciul şi i-au transmis acestuia că dacă terenul era unul bun, atunci şi scorul ar fi fost în mod sigur mai mare. Mijlocaşii lui “Dicanio” nu puteau să controleze mingea prea bine şi nu au putut să îşi facă cum îşi doreau jocul de posesie. Dar chiar şi aşa jucătorii de la FCSB au reuşit să se impună în faţa slovenilor şi au luat prima opţiune pentru calificare.

După finalul partidei cu Rudar, Nicolae Dică a vorbit despre jocul prestat de elevii săi şi dezvăluit care au fost plusurile şi minusurile. “Am avut unele probleme pe faza defensivă, dar şi în ofesnivă, însă trebuie să le reglăm uşor, uşor. Ne-am concentrat ceva mai mult de această dată şi sperăm ca de la meci la meci să marcăm cât mai multe goluri. Ştiam că Bizonul poate cele mult 20-30 de minute, am vorbit cu el înainte de meci şi i-am spus că vreau să-l folosesc măcar 45 de minute. Am vrut să-l forţez puţin pentru meciul cu Dinamo, pentru că avem nevoie de el. Avem nevoie să mai aducem încă un atacant, vom vedea ce se va întâmpla.Eu am mare încredere că putem să ne calificăm în grupele Europa League. Dacă nici noi nu credem în noi, cine să creadă? Ceilalţi atunci nu ne vor da nicio şansă. Am vrut să schimb ceva faţă de meciul cu Astra, am schimbat şi sistemul, oricum, la fotbal nu joacă numele. Am gândit echipa şi în perspectiva meciului următor cu Dinamo. Nu e liniște înaintea meciului cu Dinamo. La Steaua mereu sunt zile furtunoase. La Steaua nu este niciodată liniştit”, a spus Dică.

Elevii lui Dică, probleme în timpul meciului FCSB-Rudar. Antrenorul roş-albaştrilor se află în timpul unei conferinţe de presă
Elevii lui Dică, probleme în timpul meciului Rudar-FCSB. Antrenorul roş-albaştrilor se află în timpul unei conferinţe de presă

Elevii lui Dică, necazuri în timpul meciului Rudar-FCSB

Însă chiar dacă jucătorii lui Nicolae Dică au avut probleme cu dezvoltarea jocului de posesie din cauza stării proaste a gazonului, totuşi Gigi Becali a fost mulţumit de prestaţia jucătorilor săi. “Dacă te impui 2-0, nu ai ce spune. Ești calificat, ăsta era scopul. E adevărat, nu a fost un meci extraordinar, dar adversara mai rău te încurca. Dacă era nevoie de mai mult, dădeam mai mult. Așa e, Tănase a ratat, dar nu mai conta. Tănase și Coman sunt jucători de bază și nu voiam să-i obosim. Dică a vrut tot timpul să joace fundaș central cu Momcilovici. Nu a făcut schimbările pe care le-am dictat eu. Mi-a plăcut că am câștigat fără emoții. Nu mi-au plăcut neatențiile din prima parte. Puteam primi un gol și apoi se complica. După pauză le-a spus și Dică să aibă mai mult posesia. Nu am avut emoții. Am ştiut după primele cinci minute că o să câştigăm. 4-2-3-1 diferă de 4-3-3. Aici jucăm cu 2 defensivi. Din start, din moment ce tu ai făct selecția în funcție de sistem. Pe Dragoş Nedelcu îl vedem. Vreau să iau bani pe el“, a declarat patronul celor de la FCSB