Hoffenheim – FCSB este duelul care poate fi decisiv pentru campioana României la calificarea în „primăvara europeană”. Nemții au un lot evaluat la aproximativ 166 de milioane de euro și au în componența lotului jucători periculoși care pot oricând să facă diferența.
Hoffenheim primește în această seară vizita celor de la FCSB, într-un duel din faza principală a UEFA Europa League. Campioana României are trei victorii, un rezultat de egalitate și o înfrângere în primele cinci jocuri și speră la un rezultat pozitiv și la partida din Germania.
Echipa antrenată de Elias Charalambous are două absențe importante pentru acest duel. Daniel Bîrligea este suspendat pentru acest meci după cartonașul roșu încasat cu Olympiacos, iar Ngezana are în continuare probleme la spate, tot ca urmare a partidei cu câștigătoarea UEFA Conference League.
Chiar și așa, campioana a primit și vești bune pentru acest meci. Adrian Șut, fotbalist care era incert pentru duelul din Germania, este titular și va juca din primul minut pentru gruparea roș-albastră.
„Azi avem un meci greu, de top, cu un adversar care joacă într-una din ligile de top. Sperăm la un rezultat bun. Șut este 100%, e pregătit. Cred că echipa de start de azi nu are multe schimbări față de meciurile trecute. Trebuie să fim în cea mai bună formă.
Toate echipele din Germania joacă cu un pressing avansat. E ceva de necrezut că jucăm aici. Asta ne arată cât de mare e acest club.
Sper să-i facem fericiți pe suporterii care n-au putut fi aici și ne urmăresc din fața televizorului. Sunt fericit că vom juca pe o asemenea arenă în seara asta”, a declarat Elias Charalambous înaintea partidei, conform Digi Sport.
Hoffenheim: Baumann – Kaderabek, Chaves, Nsoki, Jurasek- Stach, Samassékou- Bischof, Kramaric, Larsen – Hložek
Rezerve: Petersson, Philipp, Hranáč, Drexler, Geiger, Berisha, Gendrey, Prass, Akpoguma, Tabaković, Micheler, Moerstedt
Antrenor: Christian Ilzer
FCSB: Târnovanu – Crețu, Dawa, M. Popescu, Radunovic – Șut, Chiricheș – Miculescu, Olaru, Fl. Tănase – D. Popa
Rezerve: Udrea, Panțîru, Ștefănescu, Toma, Baeten, Pantea, Musi, Alhassan, Luis Phelipe
Antrenor: Elias Charalambous