Eliminare Virgil Ghiță în minutul 5 la Viitorul – FCSB. Video

26.08.2018 | 21:20
Eliminare Virgil Ghiță în minutul 5 la Viitorul - FCSB. Video

Meciul Viitorul – FCSB, din etapa a 6-a a Ligii 1, a început cum nu se poate mai rău pentru echipa antrenată de Gheorghe Hagi. În minutul 5 al partidei, fundașul Virgil Ghiță a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault din postura de ultim apărător.

Cu doar un minut înaintea acestei faze, Raul Rusescu a avut o șansă uriașă de gol pentru FCSB.

Eliminare Virgil Ghiță în minutul 5 la Viitorul – FCSB

Virgil Ghiță, în vârstă de numai 20 de ani, a comis o gafă cu impact major în debutul meciului. Florinel Coman i-a luat fața, iar jucătorul Viitorului s-a văzut nevoit să-l faulteze pentru ca atacantul de la FCSB să nu rămână singur cu portarul Cojocaru. Istvan Kovacs n-a fost blând cu Ghiță, căruia i-a arătat direct cartonașul roșu.

Vezi faza AICI

Pentru Ghiță, acesta a fost cel de-al treilea său meci din actuala stagiune. Fundașul fusese integralist în partidele cu Concordia Chiajna și Gaz Metan, dar nu a apucat să joace vreun minut și în preliminariile Europa League.

Tânărul născut în Pitești a devenit o opțiune viabilă pentru Gică Hagi încă din finalul sezonului trecut, când a prins șase partide în play-off-ul Ligii 1 Betano. Ghiță a și marcat un gol, într-o victorie cu 2-0 obțină împotriva Astrei la Giurgiu.