Emanuel Gyenes, locul 35 în etapa a 11-a a clasei moto de la Raliul Dakar. Cum stă la general

Pilotul român Emanuel Gyenes a încheiat pe locul 35 în etapa 11-a de la clasa moto a Raliului Dakar, desfășurată între între Shaybah şi Empty Quarter.
12.01.2023 | 12:22
Emanuel Gyenes locul 35 in etapa a 11a a clasei moto de la Raliul Dakar Cum sta la general
Pilotul Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) s-a clasat pe locul 35 în etapa a 11-a a Raliului Dakar, disputată pe distanţa de 427 de kilometri, între Shaybah şi Empty Quarter. Sursă foto: Facebook Emanuel Gyenes - Mani
12-01-2023
10:32

Gyenes, locul 35 în etapa a 11-a

Gyenes a încheiat cursa în 3 ore, 28 de minute şi 49 de secunde. Etapa a fost câştigată de argentinianul Luciano Benavides, urmat de australienii Daniel Sanders, la un 1 minut și 38 de secunde, și Toby Price, la 1 minut și 56 de secunde.

În clasamentul general conduce americanul Skyler Howes, urmat de Price, la 28 de secunde, și de argentinianul Kevin Benavides, la 2 minute și 44 de secunde. Gyenes este pe locul 30 la general, cu o întârziere de 6 ore, 56 de minute și 44 de secunde.

Etapa a 12-a va avea loc vineri, pe o distanţă de 376 kilometri.

08-01-2023
14:18

Gyenes, locul 34 în etapa a 8-a

Pilotul Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) s-a clasat pe locul 34 în etapa a 8-a a Raliului Dakar, disputată pe o distanţă de 822 de kilometri, între Al Duwadimi şi Riyadh.

Etapa a fost câştigată de Ross Branch, din Botswana, urmat la 3 minute și 15 secunde de australianul Daniel Sanders și la 3 minute și 33 de secunde de americanul Mason Klein.

În clasamentul general conduce americanul Skyler Howes, urmat de argentinianul Kevin Benavides și de Mason Klein, ambii la 1 minut și 13 secunde. Gyenes este pe locul 34 la general, cu o întârziere de 5 ore, 44 de minute și 50 de secunde.

Luni va fi zi de pauză, iar marți va avea loc etapa a 9-a, între Riyadh şi Haradadh, pe o distanţă de 686 de kilometri.

05-01-2023
16:24

Gyenes, locul 38 în etapa a 5-a

Pilotul Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) s-a clasat pe locul 38, în etapa a 5-a a clasei moto de la Raliul Dakar, disputată pe o distanţă de 645 kilometri, în jurul localităţii Ha’il.

Etapa a fost câştigată de francezul Adrien Van Beveren, urmat la 13 secunde de chilianul Jose Ignacio Cornejo Florino şi la 3 minute și 56 de secunde de australianul Toby Price.

În clasamentul general conduce americanul Skyler Howes, urmat de Price, la 2 minute și 7 secunde, și de argentinianul Kevin Benavides, la 5 minute și 16 secunde. Gyenes este pe locul 35 la general, cu o întârziere de 4 ore, 27 de minute și 22 de secunde.

Vineri, 6 ianuarie, are loc etapa a 6-a a Raliului Dakar, între Ha’il şi Al Duwadimi, pe o distanţă de 877 kilometri.

Cu un an în urmă, sportivul nostru a terminat pe un onorabil loc 40 în clasamentul general și pe poziția a 5-a la categoria “Malle Moto”.

Cum s-a descurcat Emanuel Gyenes la Raliul Dakar

În prologul Raliului Dakar, care a avut loc sâmbătă, 31 decemebrie 2022, pe o distanţă de 13 kilometri, la Sea Camp, la malul Mării Roşii, Emanuel Gyenes (Autonet Motorcycle Team) a ocupat locul 29.

Sportivul român a plecat încrezător la drum în prima etapă a extrem de dificilei competiții și a încheiat cei 367 de kilometri de probă specială pe locul 37, cu timpul de 4 ore, 49 de minute şi 23 de secunde.

Victoria de etapă i-a revenit americanului Ricky Brabec (Honda), care a beneficiat de penalizarea de două minute primită de australianului Daniel Sanders (GasGas), cel care trecuse primul linia de sosire.

Brabec s-a impus cu timpul de 3 ore, 31 de minute și 10 secunde, fiind urmat de argentinianul Kevin Benavides (KTM) şi de americanul Mason Klein (KTM), ambii sosiți cu o întârziere de 44 de secunde.

Campionul de anul trecut a abandonat

În aceste condiții, Ricky Brabec a devenit lider în clasamentul general, urmat de Kevin Benavides, la 19 secunde, şi de australianul Toby Price (KTM), la 39 de secunde. Mani Gyenes este pe locul 37, la 35 de minute și 13 secunde.

Marea surpriză a zilei a fost abandonul britanicului Sam Sunderland (GasGas), câştigător al ediţiei 2022 a Dakarului la categoria moto. Acesta a căzut la kilometrul 52 din specială, a primit îngrijiri medicale şi a fost nevoit să se retragă din competiţie.

”Cu toate acestea, conştient şi cu mobilitate deplină, Sunderland suferă de dureri de spate şi a fost transportat cu avionul la spitalul Yanbu pentru examinări suplimentare”, se menţionează într-un comunicat al organizatorilor.

Sainz, start lansat la clasa auto

La categoria auto, prima etapă a fost câștigată de pilotul spaniol Carlos Sainz (Audi hibrid), care l-a devansat cu 23 de secunde pe francezul Sebastien Loeb (Prodrive) şi cu 47 de secunde pe învingătorul prologului de sâmbătă, suedezul Mattias Ekstrom (Audi hibrid).

În clasamentul general, Sainz are un avans de 10 secunde în faţa lui Loeb şi de 33 de secunde faţă de Ekstrom. Qatarianul Nasser Al-Attiyah (Toyota), învingătorul ediţiei 2022, ocupă locul 8, la peste 7 minute.

Finalul anului 2022 a venit cu o veste proastă pentru primul român care a participat la Raliul Dakar. În a doua zi de Crăciun, preşedintele Consiliului Judeţean Caraş-Severin, Romeo Dunca, a fost implicat într-un accident rutier în lanţ care a avut loc pe DN6.