Soții Macron au intentat un proces în Statele Unite, după ce un cunoscut influencer, Candace Owens, a susținut public, în repetate rânduri, faptul că Brigitte s-a născut bărbat.
Emmanuel Macron și soția sa Brigitte au intentat un proces în SUA, împotriva unui influencer american, Candace Owens, pentru defăimare. Plângerea are 218 pagini și a fost depusă miercuri, 23 iulie, conform Financial Times.
Plângerea arată că Owens a publicat „ficțiuni extravagante, defăimătoare și exagerate” la adresa primei doamne a Franței. Influencerul a susținut că, de fapt, Brigitte Macron s-a născut bărbat, sub numele de Jean-Michael Trogneux.
De asemenea, Candace Owens a mai susținut că președintele și soția sa sunt rude de sânge și că Macron este produsul unui experiment CIA, arată documentele depuse de liderul francez, potrivit sursei citate.
Thomas Clare, avocatul soților Macron, susține că președintele francez și soția sa sunt dispuși să călătorească până în Delaware pentru a se prezenta personal la proces.
„Principal aici este adevărul. Ei cred că este important să se apere… Owens a avut multiple ocazii să facă ceea ce trebuie și, ca răspuns, ea nu a făcut decât să-i batjocorească”, a declarat Clare, pentru Financial Times.
Mai mult decât atât, plângerea formulată arată că soții Macron „au suferit daune substanțiale când vine vorba de reputație” și au cheltuit „sume considerabile de bani pentru a corecta imaginea publică”.
„Owens le-a analizat aspectul fizic, căsnicia, prietenii, familia și istoria personală, răstălmăcind totul într-o narațiune grotească menită să inflameze și să denigreze”, se mai arată în plângere, potrivit sursei citate.
Toată această teorie a început în Franța încă din anul 2021, însă s-a răspândit rapid. Inițial, soții Macron nu au luat măsuri pentru a nu amplifica zvonurile pe care chiar ei le-au numit ca fiind „toxice”.