Eric Bicfalvi, gol de generic în Ural – Dinamo Moscova. Video

Sorin Dumitrescu
in Fotbal international
10/08/2018, 19:14
Eric Bicfalvi, gol de generic în Ural – Dinamo Moscova. Video GALERIE FOTO
Eric Bicfalvi, gol de generic în Ural - Dinamo Moscova. A deschis scorul după o fază superbă

Internaţionalul român Eric Bicfalvi a marcat vineri, în cadrul primei divizii a campionatului Rusiei un gol de generic în meciul Ural Ekaterinburg – Dinamo Moscova. Românul a deschis scorul în minutul 54, după ce a făcut o preluare de mare jucător în careul moscovit, într-o poziţie foarte dificilă, cu spatele la poartă, s-a răsucit pe lângă un apărător şi a şutat apoi imparabil pentru portarul oaspeţilor. Din păcate pentru echipa sa, Dinamo Moscova a reuşit egalarea în minutul 85, partida încheindu-se cu scorul de 1-1.

Eric Bicfalvi a început foarte bine noul sezon. Acesta este al treilea meci din actuala ediţie şi mijlocaşul român a bifat deja două goluri. El a marcat şi în partida pierdută de Ural în faţa lui Krasnodar cu scorul de 2-1, după ce golul din minutul 6 al celui supranumit “Pictorul” pentru pasiunea sa artistică, deschisese scorul în minutul 6. Însă primele două etape au însemnat tot atâtea eşecuri pentru Ural, care a pierdut cu 1-0 şi întâlnirea cu Anji Mahacikala, într-o dispută oarecum directă, pentru că ambele formaţii ţintesc, înainte de toate, supravieţuirea. După trei etape Ural are doar un punct şi golaveraj 2-4 şi se anunţă un sezon dificil pentru o echipă în al cărei oraş au avut loc partide de la turneul final al Campionatului Mondial din Rusia. Aici s-au jucat meciuri pe un stadion ale cărui peluze s-au aflat în exterior, o situaţie unicat la un asemenea nivel, însă inovaţia a fost benefică pentru toată lumea.

Eric Bicfalvi, gol de generic în Ural – Dinamo Moscova. Al doilea gol în acest sezon

Este al treilea sezon pentru Eric Bicfalvi în tricoul portocaliu al celor de la Ural Ekaterinburg. În sezonul precedent el a jucat 26 de partide şi a înscris nouă goluri, iar în prima jumătate de sezon, pentru că a fost transferat în iarnă de la Tom Tomsk, a reuşit două goluri în nouă partide. Este al patrulea campionat disputat de Bicfalvi în Rusia, pentru că primul a fost la Tom Tomsk, unde în 15 meciuri, până să fie transferat la Ural, reuşise 3 goluri.

Eric Bicfalvi, gol de generic. Este al doilea din această ediţie, după cel reuşit cu Krasnodar
Eric Bicfalvi, gol de generic. Este al doilea din această ediţie

Bicfalvi, unul dintre cei mai apreciaţi jucători de suporteri

La Ekaterinburg Eric Bicfalvi şi-a găsit locul. Este titular, este unul dintre jucătorii cei mai importanţi din lot şi totodată este unul dintre cei mai iubiţi fotbalişti de către suporteri. Faptul că este extrem de serios şi are o viaţă în afara gazonului exemplară au creat această imagine cu totul specială în aprecierile suporterilor, care în vară s-au temut că Bicfalvi ar putea lăsa pe Ural, pentru a merge la un club cu ambiţii de Europa. Au răsuflat uşuraţi când au văzut că românul s-a prezentat la reunire şi a efectuat pregătirea cu echipa, semn că nu intenţionează să plece, dar nici conducerea nu a dorit despărţirea de el. Acum fanii speră ca Bicfalvi să fie unul dintre pilonii necesari atingerii obiectivului de menţinere în prima divizie, pentru că începutul, cu un singur punct în trei etape, nu dă prea multe motive de satisfacţie, cel puţin pentru moment.

Ştirea MOMENTULUI

Clasament WTA actualizat. Câte puncte are Simona Halep după finala de la Cincinnati

Orice informatie si/sau declaratie preluata din acest material se face numai cu citarea sursei FANATIK.RO si, obligatoriu, cu LINK ACTIV catre prezentul material. In caz contrar, persoanele fizice si/sau juridice care incalca drepturile de autor ale FANATIK.RO, prevazute si protejate de Legea nr.8/1996, privind dreptul de autor si drepturile conexe, sunt direct raspunzatoare legal pentru orice prejudiciu astfel cauzat.