Erling Haaland, rege în Champions League! Nici Messi sau Ronaldo n-au reuşit asta

04.11.2020 | 23:46
Erling Haaland rege in Champions League Nici Messi sau Ronaldo nau reusit asta

Erling Braut Haaland este puştiul-minune din atacurile Borussiei Dortmund şi naţionalei Norvegiei. Vârful de 20 de ani doboară record după record, e o maşină de goluri şi a marcat pentru a 14-a oară în cele 11 meciuri în Champions League.

În etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor, Dortmund a jucat pe terenul lui Club Brugge, iar la pauză conducea deja cu scorul de 3-0. Două dintre reuşitele nemţilor au purtat semnătura lui Haaland.

Norvegianul a trimis mingea în plasă, pe rând, cu piciorul drept în minutul 18 şi cu cel stâng în 32. Golurile cu numerele 13 şi 14 în Ligă. La doar al 11-lea joc.

Haaland a marcat de 8 ori în 6 meciuri de Liga Campionilor pentru Salzburg

„Cariera“ lui Haaland în Champions League a început pe 17 septembrie 2019, cu meciul Salzburg – Genk, din Grupa E. Gazdele s-au impus cu 6-2, iar norvegianul a intrat în vizorul echipelor mari. Hattrick la debut! La doar 19 ani!

Au urmat trei meciuri dificile pentru o formaţia de talia lui Salzburg: deplasare la Liverpool, acasă şi apoi deplasare cu Napoli. Şi Haaland a lovit de fiecare dată. Pe Anfield a înscris într-o înfrângere 3-4, deşi a jucat doar 34 de minute.

La Napoli, echipa lui a pierdut cu 2-3, dar el a reuşit ambele goluri. În retur, s-a terminat 1-1, iar numele lui s-a regăsit din nou printre marcatori. Practic, în două meciuri, a fost Napoli – Haaland 4-3.

În etapa a cincea, adversar era din nou Genk. 4-1 pentru Salzburg şi o reuşită a lui Erling. În ultimul meci din grupă însă, nu a mai înscris. S-a terminat 2-0 pentru Liverpool. Dacă n-a marcat norvegianul, nu a marcat nici echipa. Dar după 6 meciuri avea deja 8 goluri în Champions League!

6 reuşite în 5 partide şi pentru Dortmund

Evoluţiile senzaţionale i-au adus un transfer la Borussia Dortmund. Echipe mai mari, precum Manchester United, l-au curtat, dar a preferat Bundesliga. E titular şi, mai mult, om de bază. N-a ratat niciun joc de Ligă pentru Dortmund.

Pentru galben-negri, cu tot cu meciul contra lui Club Brugge, a evoluat de 5 ori. Şi singura partidă în care nu a marcat a fost una în care Dortmund a luat bătaie la… zero.

A început în 16-imi cu PSG. În Germania, Haaland a reuşit ambele goluri ale echipei sale într-o victorie cu 2-1. Returul a fost pierdut cu 0-2 şi Borussia a fost eliminată.

A revenit în sezonul 2020-2021. Gol în înfrângerea 1-3 de pe terenul lui Lazio. Gol şi în victoria 2-0 cu Zenit. Apoi, în runda a treia, două goluri în prima repriză cu Brugge. În total, 14 goluri în 10,5 meciuri.

Peste jucători de talie mondială

În doar 11 partide, Erling Haaland a reuşit deja să depăşească nume mari din istoria fotbalului. Carlos Tevez (13), Dimitar Berbatov (13), Radamel Falcao (12), Olivier Giroud (12), George Weah (11), Romelu Lukaku (11), Michael Owen (11), Diego Costa (11), Christian Vieri (10) au mai puţine goluri marcate în întreaga carieră decât are Haaland la 20 de ani.

Record lui Cristiano, departe, dar în pericol

Recordmanul all-time al competiţiei este portughezul Cristiano Rolando, cu 130 de goluri în 170 de partide. O medie de 0,76 reuşite pe meci. Pe doi e Messi: 117 în 145 sau 0,81 goluri pe meci. Raul, Lewandowski şi Benzema completează topul, dar departe de primii doi, cu 71, 70 şi 67 de goluri înscrise.

La capitolul medie de goluri pe meci, până acum, dintre cei care au cel puţin 30 de reuşite, nimeni nu are o rata mai mare de 1. Gerd Muller e cel mai bun: 34 de goluri în 35 de meciuri, adică medie de 0,97.  În top mai sunt Ferenc Puskas (36/41 = 0,88) şi Alfredo di Stefano (49/58 = 0,84). Dintre jucătorii activi, doar Messi, Ronaldo şi Lewandowski trec de 0,75.

Erling Haaland, la 20 de ani, cu 14 goluri în 11 partide are o medie de 1,27. La rata cu care înscrie acum, va avea nevoie de doar 103 partide să depăşească recordul actual al lui Ronaldo. A jucat 11, îi mai rămân 92. Realizabil pentru un fotbalist atât de tânăr şi cu asemenea talent. Important e să nu se accidenteze. Iar dacă se transferă la un club şi mai puternic decât Dortmund, Haaland poate depăşi recordul înainte să împlinească 30 de ani.